Rocznica bombardowania Lublina. 84 lata temu zginęło wielu dzielnych mieszkańców

img 20220909 124344 2022 09 09 145322 scaled 2023 09 09 091015

W Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin. Mija właśnie 84. rocznica tego wydarzenia.

9 września 1939 roku w centrum miasta zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta, w tym dzielny woźny Jan Gilas, a także wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, przedstawiciele władz miasta i województwa wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Uroczystości rozpoczną się przy pomniku Józefa Czechowicza na placu jego imienia o godzinie 10:00. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na Ratuszu i na grobach poległych, na cmentarzu przy ul. Unickiej.

CZYTAJ: Nie tylko pokazy lotnicze. Rozpoczynają się „Skrzydła nad Kazimierzem”

Bombardowanie 9 września 1939 r. objęło głównie centrum miasta oraz koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku ataku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja.

Zobacz zdjęcia z obchodów 83. rocznicy bombardowania Lublina

Tego dnia, około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie, gdzie w wieku 36 lat zginął przebywający tam Józef Czechowicz – wybitny lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie jest to plac Józefa Czechowicza.

LeW / opr. LisA

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version