„Reżim Łukaszenki musi upaść”. Odznaczenie dla Andrzeja Poczobuta i Zbigniewa Wojciechowskiego [ZDJĘCIA]

poczobut 2023 09 10 205354

Andrzej Poczobut i wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski otrzymali Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego. Andrzej Poczobut to dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi. W marcu 2021 roku został aresztowany przez białoruski reżim. Przebywa w kolonii karnej w Nowopołocku. W jego imieniu medal odebrał brat laureata, Stanisław Poczobut (na zdj. powyżej).

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Towarzystwo Jana Karskiego w uzasadnieniu odznaczenia dla Poczobuta napisało: – „Tak jak legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego cierpiał hitlerowskie więzienie i tortury, tak Andrzej Poczobut doznaje podobnej próby fizycznego hartu, niezłomności charakteru i wytrwałości w duchu nadziei”.

Kolejnym nagrodzonym Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego został wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. Prezes Towarzystwa Jana Karskiego uzasadnił, że nagroda została przyznana „za solidarność i pomoc bratnim narodom Ukrainy i Białorusi”. Piasecki zapowiedział, że kolejny medal otrzyma Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, który wystawił międzynarodowy nakaz aresztowania za Władimirem Putinem.

„Mamy nadzieję, że mury runą”

– Nie czuję się godny, by odebrać ten medal – mówił brat laureata Stanisław Poczobut. – Cały czas mam w głowie takie dziwne myśli, że Andrzej by to odebrał lepiej, że lepiej byłoby, gdyby wyszedł i sam to odebrał, niż żebym robił to ja. Moje listy nigdy do niego nie dochodziły, cenzura ich nie puszczała. On ma kontakt z matką. Mama dostała ostatni list dwa tygodnie temu. Obecnie jest w więzieniu w Nowopołocku. Został tam uznany za „terrorystę” i „ekstremistę”, czyli jest w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Mamy nadzieję, że mury runą i wszyscy wyjdą. Ten reżim musi upaść. Nie ma innej rady. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

1519 więźniów politycznych jest osadzonych na Białorusi – wynika z danych Organizacji Obrony Praw Człowieka „Wiesna”. Według szacunków innych ekspertów, możemy mówić o tysiącach.

„Bohater narodu polskiego i białoruskiego”

– Wśród nich jest bohater – zarówno narodu polskiego, jak i białoruskiego – Andrzej Poczobut – mówi wicepremier w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Białorusi Pavel Latushka. – Symbolicznie faktycznie on nas łączy i pokazuje swoją postawą, jak trzeba walczyć o wolność i swobodę. Na Białorusi tortury i represje są kontynuowane każdego dnia. W ostatnich dniach Nowopołock, Lida – dziesiątki osób zatrzymanych. Kiedy ktoś pyta, czy Białorusini już nie walczą, to dlaczego Łukaszenka zatrzymuje wtedy tyle ludzi? To oznacza, że Białorusini nie chcą żyć w takim kraju. Chcą, żeby nastąpiły demokratyczne zmiany. Naszą intencją jest oczywiście Europa. Znajdując się w Lublinie, chciałem podkreślić, że to jest historyczne miasto, które łączy narody białoruski i polski. Jest Trójkąt Lubelski, ale myślę, że strategicznym celem naszych sił demokratycznych jest stworzenie Kwadratu Lubelskiego, do którego włączona będzie demokratyczna, niezależna, wolna i europejska Białoruś.

Andrzej Poczobut został aresztowany przez białoruski reżim w marcu 2021 roku. Przebywa w kolonii karnej w Nowopołocku. Według ostatnich szczątkowych informacji prawdopodobnie przez pół roku będzie przebywał w karcerze. Białoruski reżim oskarżył go, a sąd skazał za to, że miał „wzywać do sankcji i innych działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i Internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. Polskie władze, społeczność międzynarodowa i obrońcy praw człowieka podkreślają, że te zarzuty są absurdalne, a sprawa ma charakter polityczny.

W trakcie wizyty w Lublinie delegacja rodziny Jana Karskiego i mniejszości polskiej na Białorusi złożyła wieńce pod Pomnikiem Unii Lubelskiej. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Filharmonii Lubelskiej o godzinie 17:00.

EwKa / opr. WM / ToMa

Fot. Anna Lisiecka

 

Exit mobile version