Podróż po kosmosie. Mobilne planetarium przyjechało do Rososzy

planetobus fot. piotr moledzki 1 2023 09 21 181817

Najciekawsze gwiazdozbiory, planety i inne obiekty astronomiczne mogą poznać w Rososzy dzieci ze szkół podstawowych powiatu ryckiego. Do miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych przyjechało mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik.

CZYTAJ: Truskawkowy Księżyc na niebie. To superpełnia [ZDJĘCIA]

Zwrócić uwagę na Jowisza

– Opowiadamy głównie o tym, co widać u nas na niebie – mówi Wojciech Nowicki, edukator z Centrum Nauki Kopernik. – Nakierowujemy dzieci, na co mogą zwrócić uwagę, patrząc na niebo. Pokazujemy niebo, które jest akurat dzisiaj, czyli jeśli dziś pójdą na zewnątrz i będą patrzeć na gwiazdy, to będą widziały dokładnie to samo, co wcześniej u nas w planetarium. Kładę nacisk na to, żeby zapamiętali gdzie jest Wielki Wóz, jak wygląda Kasjopea oraz Wielki Trójkąt Letni razem z trzema gwiazdozbiorami, które go tworzą. Przyznam, że niebo letnie jest według mnie najciekawsze, jeśli chodzi o obserwacje. Mamy ten Wielki Trójkąt Letni, mamy widoczną część Drogi Mlecznej. Polecam zwrócić uwagę na Jowisza, który jest bardzo wyraźny już od wieczora. To aktualnie chyba najjaśniejszy punkt na niebie.

– Cały program, z którym jeździmy – „Nauka dla ciebie” jest skierowany do mniejszych miejscowości oddalonych od wielkich ośrodków badawczych tak, żeby te dzieciaki, które nie mają na co dzień łatwego dojazdu do wielkich miast, gdzie znajdują się stałe planetaria – jakie mamy chociażby w Warszawie – również mogły poobserwować gwiazdy i zainteresować się astronomią – mówi Wojciech Nowicki.

CZYTAJ: „Niezwykły taniec dwóch planet”. Koniunkcja Wenus i Jowisza

Tutaj za darmo

– Organizacja wyjazdu do Warszawy to koszt ok. 2 tysięcy złotych – mówi Krzysztof Wąsik, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Rossoszy. – Uczniowie muszą wpłacić takie pieniądze, natomiast tutaj mają to za darmo. Jeśli chodzi o wyposażenie naszej placówki, mamy monitory dotykowe, tablice, ale to jednak nie jest to. Kiedy przyjadą specjaliści ze swojej dziedziny, potrafią w ciągu 45 minut zainteresować uczniów. Myślę, że to będzie na plus. Zapamiętają.

– Najbardziej podobało mi się, jak planety się obracały i jak startowaliśmy rakietą. Albo jak podróżowaliśmy między planetami. To całe podróżowanie po kosmosie było ciekawe – mówią dzieci.

W poszukiwaniu nowego Kopernika

– Edukujemy, żeby popularyzować astronomię wśród dzieci, pokazać im, że to, co obserwują na co dzień na niebie, i na co może nie zwracają specjalnie wcześniej uwagi, jest bardzo ciekawe; że astronomowie od tysięcy lat obserwują niebo, tworzą różne połączenia gwiazd, różne gwiazdozbiory, dorabiają mitologię. To wszystko jest ciekawe – mówi Wojciech Nowicki. – Zachęcamy cały czas do obserwacji nieba, gdyż jest mnóstwo obiektów, których jeszcze nie odkryliśmy, a które możemy zobaczyć. Być może pośród nich siedzi jakiś Mikołaj Kopernik, który będzie odkrywał nowe rzeczy.

Z pokazów w mobilnym planetarium w Rososzy będzie można skorzystać także w piątek (22.09) w godzinach od 8.00 do 15.00.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Molędzki / nadesłane

Exit mobile version