„Niedozobaczenia” – wernisaż wystawy Kingi Hendzel już w piątek

wystawa kopia 2023 09 14 151542

Fotografie dziennikarki Radia Lublin redaktor Kingi Hendzel będzie można od 15 września obejrzeć w Galerii Pomost. Wystawa jest poruszającym i niezwykle ważnym dla autorki projektem realizowanym przez ostatnie 6 lat.

Punktem wyjścia do rozpoczęcia prac była nieznana dotąd historia więźniarek z niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. W  2017 roku do Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie trafiły obozowe listy. Do przekazania tajnych informacji o doświadczeniach pseudomedycznych wykonywanych na kobietach i sytuacji w obozie więźniarki wykorzystały technikę atramentu sympatycznego. Polega ona na zapisywaniu treści substancją bezbarwną lub tracącą barwę po krótkim czasie. Więźniarki używały w tym celu własnego moczu. W rezultacie tych zabiegów powstawał „obraz utajony” – niewidoczny gołym okiem i niemożliwy do wykrycia przez obozową cenzurę. Aby poznać pełną treść listów, należało ją „wywołać” poprzez podgrzanie.

CZYTAJ:  Zdjęcia Kingi Hendzel z Radia Lublin w finale prestiżowego konkursu

W świecie fotografii „obraz utajony” jest niewidocznym dla oka obrazem powstającym w wyniku naświetlania w emulsji fotograficznej, ale jeszcze niewywołanym. „Obraz utajony” jest zawieszony pomiędzy przeszłością a przyszłością. Pomiędzy tym, co już wiemy, a tym, co za chwilę ujrzymy. Jest przeszłością, dzięki temu co już się wydarzyło, ale i przyszłością, niosąc w sobie treść jeszcze nieodczytaną. Jest widzialny w procesie powstawania, niewidzialny w momencie przekazu i widzialny w procesie wywołania. Zawieszony w teraźniejszości, pomiędzy przeszłością  i przyszłością. Jest tajemnicą, którą chcemy odkryć. To właśnie to podobieństwo, zachodzące w procesie wywoływania ukrytej treści w obozowych listach i „obrazu utajonego” w procesie fotochemicznym, było impulsem do zmierzenia się z tą historią. Przez ostatnie sześć lat autorka nieustannie poszukiwała formy i sposobu, w jaki chciała pokazać emocje, które towarzyszyły jej przy realizacji tego projektu. Stąd – obok fotografii zaprezentowanej w tradycyjnej formie – na wystawie znajdują się również fotoobiekty.

CZYTAJ: Zdjęcie Kingi Hendzel z Radia Lublin w finale Jazz World Photo

– Fotografie oraz obiekty fotograficzne prezentowane na wystawie skłaniają do wchodzenia z nimi w interakcje. Ich zadaniem jest wywołanie silnego przeżycia. Prezentowane prace  stanowią wymiar symboliczny. Są okazją do refleksji nad przeszłością i przyszłością, do zrozumienia głębokiej i traumatycznej przeszłości, ale również przestrogą przed tym, jaki wpływ na naszą przyszłość mają uprzedzenia, nienawiść i fanatyzm – pisze Tomasz Grzyb, kurator wystawy. 

Wernisaż wystawy fotografii Kingi Hendzel „NIEDOZOBACZENIA” w najbliższy piątek, 15 września o godz. 18.00 w Galerii Pomost przy ul. Kiepury 5 a w Lublinie.

KINGA HENDZEL – radiowiec, wieloletni pracownik Polskiego Radia Lublin na stanowiskach dziennikarza, zastępcy redaktora naczelnego oraz sekretarza programu. Pomysłodawca i koordynator projektów edukacyjnych dla młodzieży. Swoim doświadczeniem radiowym dzieli się ze studentami dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz produkcji medialnej. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Lublina. Ukończyła Lubelską Szkołę Fotografii. Od ponad 6 lat pasjami zatrzymuje w kadrze uroki Lublina – miasta, w którym się urodziła i w którym realizuje swoje marzenia. Specjalizuje się w fotografii koncertowej. Była z aparatem obecna na ponad 200 koncertach. Zrobione przez nią fotografie muzyków znajdują się na okładkach ponad 20 płyt oraz kilku książek. Jej prace zdobyły uznanie w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych i były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Exit mobile version