Lubelski port lotniczy sprzedaje grunty. Radna wojewódzka zaniepokojona

img 20220524 162522 2023 09 05 153615 scaled 2023 09 25 160846

Plany budowy śmigłowcowej bazy wojskowej przy lotnisku w Świdniku to bardzo dobry projekt dla obronności kraju, dla rozwoju regionu i naszego portu lotniczego – wskazują władze Portu Lotniczego. O przyszłość lotniska pyta natomiast radna wojewódzka i kandydatka Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu Bożena Lisowska.

– Niepokoją mnie plany sprzedaży dwóch 100-hektarowych działek należących do Portu Lotniczego – mówi radna Lisowska, która złożyła w tej sprawie interpelację do marszałka województwa lubelskiego. – W interpelacji pytam marszałka o sprzedaż tych dwóch działek, o plany dotyczące przekształcania lotniska pasażerskiego w lotnisko wojskowe, na cele armii. Ma być tam magazyn broni, mają być lądowiska dla śmigłowców.

Rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin Piotr Jankowski przypomina, że Ministerstwo Obrony Narodowej pod koniec maja podjęło działania w sprawie utworzenia Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego. Pracę ma tu znaleźć ok. 1000 osób.

– Dla portu lotniczego wejście wojska jest bardzo dużą szansą. Lotnisko cywilne w dalszym ciągu będzie mogło normalnie funkcjonować i rozwijać siatkę połączeń pasażerskich, baza wojskowa nie będzie w tym żadną przeszkodą – mówi Jankowski. – Duże inwestycje, sięgające setek milionów złotych, pozwolą na poprawę sytuacji finansowej lotniska, w tym spłatę kredytów, które zostały zaciągnięte na jego budowę.

CZYTAJ: „To lotnisko stało się bramą na świat”. Port Lotniczy Lublin ma już 10 lat [ZDJĘCIA]

Port Lotniczy Lublin dysponuje wystarczającą liczbą nieruchomości, które umożliwią powstanie bazy i jej rozwijanie. Przeznaczone na zbycie grunty, za ogrodzeniem portu lotniczego, dotychczas nie były przez port wykorzystywane – podkreśla rzecznik Portu Lublin.

Sprawa sprzedaży działek będzie dyskutowana przez właścicieli – między innymi Miasto Lublin i Województwo Lubelskie – na najbliższym posiedzeniu walnego zgromadzenia akcjonariuszy, w październiku.

PaSe / opr. PrzeG

Fot. archiwum

Exit mobile version