Historia zamknięta w listach. Prezentacja korespondencji generała z powstania styczniowego [ZDJĘCIA]

img 1921 2023 09 25 131759

Listy i dokumenty dotyczące Michała Heydenreicha ps. Kruk można oglądać w Lublinie. Był generałem w powstaniu styczniowym, członkiem konspiracyjnego Koła Oficerów Polskich założonego przez Zygmunta Sierakowskiego w Sankt Petersburgu.

– Udało nam się zdobyć korespondencję jego córki, żony – mówi zastępca dyrektora ds. merytorycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, dr Grzegorz Figiel. – To jest 200 listów z końca XIX wieku. Wydawało nam się, że o powstaniu styczniowym, jeśli chodzi o dokumenty, wiemy wszystko, a tu taka niespodzianka. Udało nam się zdobyć, jako Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, nie tylko listy, ale również odezwy, które rzucają nowe światło na ostatnie lata życia generała, przede wszystkim na emigracji. Mają też wiele odnośników jeśli chodzi o powstanie styczniowe, o bitwę pod Żyrzynem, bitwę pod Fajsławicami. Myślę, że gratka nie tylko dla historyków.

Wystawa będzie dostępna przez miesiąc w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. 

Michał Heydenreich urodził się w 19 września 1831 r. w Warszawie jako syn Karola, spolonizowanego Niemca i Francuzki Emilii Chaignon, córki oficera poległego na ziemiach polskich. Pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej. Miał brata Władysława, urzędnika kolejowego w Petersburgu. Rodzina przeprowadziła się z Warszawy do Berdyczowa, gdzie ojciec zajął się handlem. Tam Heydenreich rozpoczął naukę w szkole początkowej, a następnie kontynuował ją w gimnazjum gubernialnym w Żytomierzu.

KovA / opr. PrzeG

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version