Chełmska zapaśniczka bez medalu, ale z kwalifikacją na olimpiadę [AKTUALIZACJA]

mid epa10872341 2023 09 20 225640

Zapaśniczka Cementu Gryfa Chełm Anhelina Łysak bez medalu zakończyła mistrzostwa świata w Belgradzie, za to udało się jej uzyskać kwalifikację olimpijską.

Rywalizująca w kategorii do 57 kg nasza zawodniczka w pojedynku o trzecie miejsce przegrała z Amerykanką Helen Maroulis 6:10.

Łysak rywalizację w Belgradzie zaczęła od zwycięstwa w 1/16 finału nad Kenijką Mary Maliaką 2:0. W 1/8 finału pokonała Hannah Fay Taylor z Kanady 4:0, a w ćwierćfinale musiała uznać wyższość Japonki Tsugami Sakurai 0:7. W repasażach wygrała z kolei z pochodzącą z Rosji Irynę Kurachkinę 10:0.

Oprócz medalu stawką walki z Helen Maroulis była kwalifikacja na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Angelinie Łysak jednak finalnie udało się wywalczyć awans na olimpiadę. Aby zdobyć olimpijską przepustkę musiała stoczyć dodatkowy pojedynek. W nim pokonała przez położenie na łopatki Turczynkę Elvirę Kamaloglu. Do tego momentu prowadziła 8:4. To pierwsza kwalifikacja olimpijska dla polskich zapasów.

W mistrzostwach świata w Serbii udział wzięła też druga zawodniczka chełmskiego klubu Katarzyna Krawczyk. Jednak nie zdołała przejść pierwszej rundy w kategorii do 55 kg.