Uwaga na najbardziej podstępny nowotwór. Warto sprawdzać skórę [WIDEO]

czerniak 2023 08 24 204126

Trwa Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworu Czerniaka. Lekarze apelują do wszystkich o regularne badania i sprawdzanie swoich znamion. 

Czerniak złośliwy jest najbardziej podstępnym nowotworem skóry, dynamicznie rozwijającym się i odpornym na leczenie. Według ostatnich danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce w ubiegłym roku zanotowano ponad 4 tysiące przypadków nowych zachorowań, co w porównaniu z rokiem 1980 stanowi wzrost o 712%. 

CZYTAJ: Lepsza wydolność to niższe ryzyko raka

Czerniak wykryty we wczesnym stadium w większości jest możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie tego nowotworu. Należy pamiętać, by przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać swoje znamiona, pieprzyki oraz to, czy na naszej skórze nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany. Warto obejrzeć też skórę po pobycie na słońcu.

Jak przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia, zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta m.in. u osób o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, mających dużą liczbę znamion barwnikowych, które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie, słabo tolerują słońce, opalających się z dużym trudem, przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie, a także tych osób, u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry, opalających się w solarium.

CZYTAJ: Upały nie odpuszczają. Kolejne ostrzeżenie [ZDJĘCIA]

Warto co najmniej raz w miesiącu sprawdzać, czy na naszej skórze nie pojawiły się zmiany, a także kontrolować już istniejące znamiona i pieprzyki. NFZ podpowiada, że można to robić przy pomocy metody ABCDE, w której brane są pod uwagę następujące kryteria:

A (asymmetry) – asymetria, np. znamię „wylewające się” na jedną stronę
B (borders) – brzegi poszarpane, mające zgrubienia, nieregularne, nierównomierne
C (color) – nierównomiernie rozłożony, nierzadko z punktowym skupieniem barwnika, wiele kolorów od czerwonego po czarny
D (diameter) – duży rozmiar, zmiana o średnicy powyżej 6 mm
E (evolution) – ewolucja, zmiany zachodzące w pieprzyku, tj. zmieniający się rozmiar, kolor, uwypuklenie dotychczas płaskiej zmiany, krwawienie, świąd czy powstawanie
Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany swoje obawy warto skonsultować z lekarzem.

Szczegóły na  temat profilaktyki czerniaka można znaleźć między innymi na stronie internetowej Narodowego Fundusz Zdrowia

MaTo / opr. ToMa 

Fot. Narodowy Fundusz Zdrowia

Exit mobile version