Rzecznik PiS o pierwszym pytaniu referendalym

mid 23822004 2023 08 22 084907

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek powiedział, że pierwsze pytanie referendalne, dotyczące wyprzedaży państwowego majątku, jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę prowadzony przez wiele wcześniejszych rządów program powszechnej prywatyzacji.

Jak mówił na konferencji prasowej przed siedzibą banku Pekao S.A. w Warszawie, stabilny system bankowy to bezpieczeństwo polskiej gotówki: – To zasadne pytanie z uwagi na to, że wiele partii to potomkowie tych, którzy prowadzili tę grabierczą politykę wyprzedaży majątku państwowego. Nie tylko w latach 90-tych prowadzono taką politykę, również w czasach rządu Platformy Obywatelskiej zostało wyprzedanych ponad tysiąc spółek i firm państwowych za kwotę prawie 60 mld zł. Rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy prowadzi zgoła odmienną politykę. 

Sztab PiS prowadzi akcję „4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku”, związaną z referendum. Jedno z pytań, na które odpowiedzą Polacy, będzie dotyczyło wyprzedaży państwowych przedsiębiorstw.

W latach 1999-2017 Pekao S.A. był kontrolowany przez UniCredit. W 2017 roku zakończył się proces nabycia akcji Banku Pekao S.A. przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju – doszło do repolonizacji banku.

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że polskie banki państwowe pozwoliły na szybką realizację pomocy dla przedsiębiorstw w czasie pandemii i wprowadzenie kredytu 2 procent.

Na konferencji prasowej przed siedzibą banku Pekao S.A. w Warszawie rzecznik podkreślił, że polskie banki najszybciej odpowiadają na takie oferty, jak kredyt mieszkaniowy 2 procent. Dodał, że banki państwowe zapewniają bezpieczeństwo gotówki. Gdy obywatele chcą ją masowo wypłacać, banki mogą szybko dostarczyć gotówkę, aby uspokoić sytuację. Piotr Mueller dodał, że państwowe banki mogą też szybko udzielić pomocy przedsiębiorstwom.

Ogólnokrajowe referendum zaplanowano na 15 października. Tego dnia odbędą się też wybory parlamentarne.

IAR / RL / opr. KS

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Exit mobile version