Nagranie z zabiegu kardiologicznego w lubelskim szpitalu. Posłuży do szkolenia lekarzy z UE [ZDJĘCIA]

2023 08 22 elektrokardiologia nr 179 2023 08 28 133017

Nagrania z operacji migotania przedsionków przeprowadzonych w SPSK nr 4 w Lublinie posłużą jako materiał szkoleniowy lekarzom z Unii Europejskiej.

Migotanie przedsionków należy do jednych z najczęściej występujących arytmii serca. Jedną z metod leczenia jest krioablacja – działanie niską temperaturą na ten fragment tkanki, który generuje nieprawidłowe przewodzenie impulsów w mięśniu sercowym.

Zabiegi krioablacji balonowej wykonywane są w kierowanym przez dr hab. n. med. Andrzeja Głowniaka Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii szpitala. To jedyny w Polsce ośrodek włączony do międzynarodowego projektu, polegającego na nagrywaniu tych zabiegów. Materiał posłuży do celów naukowych oraz szkoleń młodych lekarzy z Unii Europejskiej.

CZYTAJ: Rośnie liczba zgonów po syntetycznych kantynonach

Na sali operacyjnej nagrywana jest praca rąk lekarzy. Rejestrowane są też wszystkie parametry zabiegu. Lekarze nagrywali już operacje w ośrodkach w Budapeszcie i w Tuluzie. Kolejne będą nagrywane m.in. w Hamburgu i Frankfurcie.

Międzynarodowy zespół pracował w szpitalu przy ul. Jaczewskiego 8 przez dwa dni – 22 i 23 sierpnia. Rejestrował zabiegi krioablacji wykonywane przez dr hab. n. med. Andrzeja Głowniaka oraz lek. med. Katarzynę Wojewodę.

Pacjenci wyrazili zgodę na udział w projekcie. W SPSK Nr 4 w Lublinie wykonuje się ok. 500 zabiegów ablacji rocznie, z czego techniką krioablacji balonowej około 150.

CZYTAJ: Nowe zakażenia legionellą

Migotanie przedsionków należy do jednych z najczęściej występujących arytmii serca. Jedną z metod leczenia jest krioablacja – działanie niską temperaturą na ten fragment tkanki, który generuje nieprawidłowe przewodzenie impulsów w mięśniu sercowym. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje tego zabiegu – krioablacja balonowa oraz ablacja punktowa przy pomocy prądu. W przypadku krioablacji balonowej, która jest jednym z wielu rodzajów zabiegów wykonywanych w Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie, niska temperatura niszczy wybrany obszar i pozwala na odizolowanie ognisk arytmogennych. Skuteczność leczenia migotania przedsionków tym rodzajem zabiegu wynosi nawet 80 procent.

PaSe / opr. AKos

Fot. Łukasz Głaczkowski z SPSK nr 4

Exit mobile version