Koniec ewakuacji w Lublinie. Do akcji wkroczyli saperzy [ZDJĘCIA]

p8110338 2023 08 11 120036

Saperzy przystąpili do rozbrajania niewybuchu, na który natrafiła ekipa budowlana przy ulicy Wolskiej. Niemal 14 tysięcy osób zostało ewakuowanych z mieszkań i domów. Część z nich trafiła na miejsce docelowej zbiórki organizowanej przez urząd miasta – na Arenę Lublin.

CZYTAJ: Ewakuacja mieszkańców Lublina. Saperzy są na miejscu [ZDJĘCIA]

ZOBACZ jak wyglądała ewakuacja mieszkańców:

– Do akcji wkraczają saperzy, którym neutralizacja bomby powinna zająć około dwóch godzin. Dopiero wtedy służby będą zapewniać mieszkańcom transport do domów – mówi sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki. – Osoby, tak jak były ewakuowane, tak będą z powrotem mogły powracać do miejsca zamieszkania. Te, które będą w miejscach przeznaczonych na ewakuację będą z powrotem przewożone autobusami do miejsca zamieszkania. Osoby, które będą w szkołach podstawowych czy domach pomocy społecznej, również transportem albo specjalistycznym albo zbiorowym będą przewiezione do miejsca zamieszkania.

– Patrol będzie konwojowany przez policjantów – mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, nadkomisarz Kamil Gołębiowski. – Policjanci zabezpieczają miejsce, gdzie odnaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Ewakuacja w promieniu 800 metrów została zakończona. Teraz na miejscu pracują saperzy, którzy zabezpieczają niewybuch. Gdy znalezisko zostanie zabezpieczone, policjanci przekonwojują patrol saperski przez ulice miasta, by mógł bezpiecznie opuścić nasz rejon.

Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

– Ewakuowanym zapewniamy niemal wszystko – mówi Dariusz Krzysztofik z Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin. – Jest przygotowane miejsce, gdzie mogą usiąść, odpocząć, poczekać na zakończenie akcji saperskiej. Mamy wodę, herbatę kawę. Jest punkt informacyjny, są ludzie z Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownicy medyczni z Państwowej Straży Pożarnej.

Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Na Arenę Lublin przyjechało specjalnymi autobusami kilkaset osób z Bronowic i Kośminka: – Wolę być ostrożniejszy, mam młodą wnuczkę. Jakbym ja nie wyszedł, to i ona by nie wyszła. Przeżyłam to wszystko bardzo, ale tylko dlatego, że wiem, co to znaczy. Byłam w wojsku.

Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Neutralizacja niewybuchu może zająć saperom około 2 godzin. Ładunek będzie przewieziony na poligon w Nowej Dębie w województwie podkarpackim.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

CZYTAJ: Niewybuch na placu budowy w Lublinie. Waży kilkaset kilogramów [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od godz. 11:30 w strefie ewakuacji nastąpiło całkowite zamknięcie dla ruchu tej części miasta. Komunikacja miejska została skierowana na objazdy. W rejonie wyłączonym z obsługi komunikacyjnej ruchem kieruje policja.

Podczas realizacji objazdu autobusy i trolejbusy zatrzymują się na wszystkich mijanych przystankach, natomiast całkowicie wyłączone z obsługi będą przystanki: Fabryka Wag 01 i 02, Lotnicza 01 i 02, Park Bronowice 01, 02, 03 i 04, Plac Bychawski 02 i 03, Przyjaźni 01 i 02, Rondo Lubelskiego Lipca 01, Składowa 02.

Mapa strefy ewakuacji, fot. Miasto Lublin

CZYTAJ: Niewybuch przy ul. Wrońskiej. Komunikacja miejska wyznaczyła objazdy

Całodobowy specjalny numer informacyjny

Mieszkańcy zostali objęci pomocą psychologiczną. Uruchomiono całodobowy specjalny numer informacyjny: 81 466 17 13. Tu również można zgłaszać potrzebę transportu osoby chorej czy potrzebującej pomocy. W piątek od godz. 7:30 informacji udziela miejska infolinia: 81 466 10 00. Można również dzwonić pod numer Straży Miejskiej: 986 lub 81 466 50 20.

Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

FiKar/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska/ PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Exit mobile version