24.08.2023 Aktualności Radia Lublin

dsc07299 2023 08 25 002547

Redukcję miejsc na oddziałach wprowadza szpital we Włodawie. Na oddziale dziecięcym zmniejszono z 14 na 8 liczbę łóżek. Podobne ograniczenia wprowadzono też na oddziale położniczo-ginekologicznym. W planach jest też zmniejszenie miejsc na chirurgii, geriatrii i oddziale internistycznym. Takie rozwiązania, które – jak twierdzi dyrekcja – mają zwiększyć efektywność pracy w szpitalu i przynieść placówce oszczędności, są krytykowane przez miejscową społeczność.

CZYTAJ: Redukcja miejsc na oddziałach. Mieszkańcy zaniepokojeni, szpital odpowiada

O dopuszczenie do stosowania i refundację leku Voxzogo apelują rodzice dzieci chorych na achondroplazję. To rzadka choroba genetyczna powodująca zaburzenie rozwoju kości. W Polsce cierpi na nią ponad pięćset osób do 18. roku życia. 

CZYTAJ: „Nie ma alternatywy”. Lek za ponad milion bez refundacji

Dziś (24.08) Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. 24 sierpnia 1991 roku ukraińska Rada Najwyższa podpisała Akt Niepodległości Ukrainy, dokument ten został poparty wynikami referendum, w którym ponad 90 procent obywateli zagłosowało za wyjściem z ZSRR.

CZYTAJ: „Nie złamią nas!”. Kijów świętuje Dzień Niepodległości Ukrainy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Z chorobą legionistów pierwszy raz mieliśmy do czynienia w 1976 roku w Pensylwanii. Wówczas, podczas zjazdu weteranów II wojny światowej, odnotowano ją w jednym z legionów amerykańskich. Zachorowało wówczas 186 osób, zmarły 34. Bakteria, która zainfekowała uczestników zjazdu, została nazwana Legionella pneumophila, a choroba „legionellozą” dla upamiętnienia jej pierwszych zidentyfikowanych ofiar.

CZYTAJ: Legionella – niebezpieczna bakteria. Jak uniknąć zakażenia?

Odczytano inskrypcje na 40 spośród 60 macew znalezionych w 2022 roku w gminie Łomazy w powiecie bialskim. Macewy trafiły na łomaski żydowski cmentarz, wkrótce zostaną odrestaurowane. Ostatnio coraz częściej odnajdywane przez mieszkańców nagrobki po społeczności żydowskiej przekazywane są na cmentarze, gdzie objęte są opieką konserwatora zabytków.

CZYTAJ: Przeszłość zapisana w nagrobkach: macewy z Łomaz odczytane

Program poprowadził Ryszard Majewski.

Fot. Piotr Janiak

Exit mobile version