Wystawy, spotkania i spacery. Trwa Zjazd Lublinerów [ZDJĘCIA]

dsc 9823 2023 07 02 203502 2023 07 04 101109

Tematyczne spacery, wykłady oraz opowieści o lubelskich żydach. To wszystko podczas tegorocznej edycji Zjazdu Lublinerów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Uczestnicy wraz z przewodnikiem odwiedzą Muzeum na Majdanku, zobaczą dzielnicę żydowską i getto, przejdą do miejsca pamięci w Lesie Krępieckim, gdzie rozstrzeliwano więźniów obozów koncentracyjnych, a także obejrzą stary cmentarz żydowski. W programie jest także spotkanie z prezydentem Lublina, Krzysztofem Żukiem.

CZYTAJ: „Przywożą opowieści o rodzinnym mieście”. Trwa Zjazd Lublinerów [ZDJĘCIA]

Jedną z przygotowanych atrakcji jest wystawa ilustracji do książki „Motel, syn kantora” – mówi Piotr Nazaruk z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. – Piękna wystawa pięknych słodkich, dziecięcych, trochę naiwnych i bardzo interesujących ilustracji stworzonych przez dzieci z żydowskiej szkoły w Lublinie przed wojną. Rysunki przechowały się w Nowym Jorku. One są bardzo podobne do tego jak wyglądają dziecięce rysunki, które wszyscy znamy, które widzieliśmy u naszych dzieci, na wystawach, w domach kultury. Mimo upływu czasu, mimo pochodzenia z różnych kultur ta estetyka, dziecięca wyobraźnia jest bardzo podobna.

 

Wystawę można obejrzeć w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie przy ul. Grodzka 11.

Podsumowaniem dnia będzie Marsz Pamięci, który o godzinie 19:00 wyruszy spod dawnej synagogi Maharszala, przy alei Tysiąclecia. Uczestnicy przejdą trasę, która była ostatnią drogą lubelskich Żydów przed deportacją do obozu zagłady w Bełżcu. Trasa prowadzi od nieistniejącej synagogi, poprzez ulice: Ruską, Kalinowszczyzna, Turystyczną do Zimnej, gdzie zlokalizowana była rampa kolejowa.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

To trzecie tego rodzaju spotkanie. Pierwsze odbyło się w 1947 roku. Po wielu latach przerwy Ośrodek „Brama Grodzka- Teatr NN” zdecydował się kontynuować spotkania potomków lubelskich żydów. 

Cały program Zjazdu Lublinerów jest dostępny na teatrnn.pl/lubliners

InYa / EwKa / opr. AKos 

Fot. Krzysztof Radzki / Piotr Michalski

Exit mobile version