Stolica Języka Polskiego pod znakiem Mrożka

p1080748 2023 07 30 085031

W niedzielę (30.07) w Zamościu, a od poniedziałku (31.07) w Szczebrzeszynie rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego. W tym roku imprezie patronuje Sławomir Mrożek. Wśród gości festiwalu będą między innymi Maciej Englert, Jacek Fedorowicz, Adam Ferency, Szczepan Twardoch, Michał Rusinek, a także Ryszard Krynicki.

W programie dnia zamojskiego znalazły się między innymi dyskusja pod hasłem „Czy Polacy mówią tym samym językiem?” z udziałem Dariusza Bugalskiego oraz Pawła Nowaka, a także spotkanie autorskie z autorką kryminałów „Dzikie psy” i „Czerwone jezioro” Julią Łapińską.

Początek wydarzeń dnia zamojskiego Festiwalu Stolica Języka Polskiego na Rynku Wodnym w Zamościu o godzinie 10.00.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Festiwal też dla dzieci

Podczas zamojskiego dnia o międzynarodowym projekcie „Dajcie nam głos! Kasia Stoparczyk i Dzieci” opowie jego inicjatorka, kuratorka Małej Stolicy Języka Polskiego redaktor Katarzyna Stoparczyk. Jak twierdzi, w przestrzeni festiwalu wiele ważnych dyskusji odbędzie się dzięki „mocnemu głosowi dziecka”: – Dajemy przestrzeń dziecku, żeby mogło powiedzieć to, co chce, a nie to, co jest obliczone na akceptację dorosłej publiczności, czy na wybuch śmiechu. To jest po prostu uniwersalny głos dziecka. Dzieci na całym świecie są takie same. Mają potężną moc, właśnie przez to, że mają w sobie czystość i prawdę. Myślę, że jeśli my – dorośli – zaczniemy się im uważnie przyglądać i ich słuchać, wygramy, także nasze dorosłe życie. Wszelkimi sposobami trzeba przerwać falę hejtu, nienawiści, braku zrozumienia. Da się to zrobić w prosty, bezgotówkowy sposób – uważnie spojrzeć w oczy i wysłuchać. 

Spotkanie z Katarzyną Stoparczyk rozpocznie się o godz. 11.00 na Rynku Wodnym w Zamościu. Poprowadzi je Gabriela Figura.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Impreza interdyscyplinarna

Prezes Festiwalu Stolica Języka Polskiego Piotr Duda zapowiedział, że uczestnicy siedmiodniowego festiwalu wezmą udział w spotkaniach autorskich, rozmowach o twórcach poezji, dramatów, tekstów piosenek. – To impreza interdyscyplinarna, ale z wiodącą rolą literatury – zaznaczył, dodając, że wieczorami na scenie zaplanowano koncerty i czytania dramatów. Wymieniając najważniejsze punkty imprezy wskazał czytanie dramatu „Złodziej” Wiesława Myśliwskiego w wykonaniu Jerzego Radziwiłłowicza, Adama Ferencego, Grażyny Barszczewskiej, Roberta Więckiewicza i Michała Wójtowicza (1 sierpnia, 20.15). Wcześniej (19.00) zaplanowano rozmowę o dramatach Wiesława Myśliwskiego z udziałem badaczy jego twórczości: Wojciecha Bonowicza i Tomasza Bocheńskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Festiwal pod znakiem Mrożka

Duda przypomniał też, że tegorocznym patronem festiwalu będzie Sławomir Mrożek, którego dziesiąta rocznica śmierci przypada 15 sierpnia tego roku.

– Będziemy go przypominać, ale też poznawać – powiedział kurator pasma patrona Janusz Majcherek. Stwierdził, że Mrożek – jako wirtuoz polszczyzny i znakomity pisarz – ma swoje miejsce w historii literatury i teatru. – Ale – jak to z klasykami bywa – troszkę się „patynują” – dodał. – Nasza znajomość Mrożka już w tej chwili nie jest wolna od stereotypów i powtarzania łatwych formuł. W ostatnich kilkunastu latach ukazało się tyle niezwykłej wagi tekstów Mrożka, że one kompletnie zmieniają jego wizerunek i naszą o nim dotychczasową wiedzę” – powiedział Majcherek.

Jak podał, codziennie podczas festiwalu zaplanowano rozmowę poświęconą życiu i twórczości Mrożka, m.in. z Jackiem Fedorowiczem, aktorem i reżyserem Jarosławem Gajewskim, autorką biografii pisarza Anną Nasiłowską, wdową po pisarzu Susaną Osorio-Mrożek i reżyserem Maciejem Englertem. – Rozmowom będzie towarzyszył aktor, który będzie czytał jedno lub dwa krótkie opowiadania Mrożka z późnego okresu – dodał kurator. Zapowiedział także wystawę rysunków Mrożka, której wernisaż zaplanowano 31 lipca o godz. 14.00  w galerii festiwalowej.

W programie festiwalu zaplanowano też m.in. monodram w wykonaniu Łukasza Lewandowskiego „Historia Jakuba”, koncert Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego, wydarzenie poetycko-muzyczne „Nic dwa razy” z udziałem Grażyny Szapołowskiej i koncert Mietka Szcześniaka „Nierówni”. Przedostatniego dnia Stolicy Języka Polskiego (4 sierpnia, 19.30) wręczona zostanie nagroda „Człowiek słowa” i statuetka chrząszcza. Wyróżnienie co roku otrzymują osoby, które poprzez twórczość pokazują piękno polszczyzny.

Festiwal potrwa do soboty (08.06).

Program festiwalu w załącznikach poniżej.

MaK / AP / PAP / opr. DySzcz / ToMa

Na zdj. tak wyglądał Festiwal Stolica Języka Polskiego w 2022 roku, fot. archiwum

Exit mobile version