Rekrutacja na lubelskie uczelnie. Co wybierali przyszli studenci?

college student 3500990 1280 2023 07 17 195622

Kierunek lekarski, informatyka czy psychologia – to najbardziej oblegane kierunki studiów. Lubelskie uczelnie podsumowują tegoroczną rekrutację.

Wielkie zainteresowanie kierunkiem lekarskim na KUL

– Formalnie wyniki ogłosimy jutro (18.07) i kandydaci zobaczą je w systemie elektronicznym – mówi kierownik biura rekrutacji KUL Magdalena Pranagal. – Myślę, że bardzo dobrym sygnałem jest dla nas to, że zarejestrowało się w naszym systemie o ponad 2,5 tys. kandydatów więcej niż w roku ubiegłym, więc ponad 7,5 tys. kandydatów zgłosiło swoje chęci studiowania na KUL.

– Nie będzie zaskoczeniem, że kierunek lekarski to ten top of the top. Prawie 1,5 tys. kandydatów zgłosiło tam chęć studiowania. To oznacza, że mieliśmy na miejsce prawie 25 osób. Spodziewaliśmy się tego, śledząc rekrutacje na inne uczelnie medyczne w Polsce. Kierunek lekarski jest takim kierunkiem, gdzie rejestrują się osoby z całej Polski – to już nie jest tylko Lublin – oraz osoby z zagranicy z polskim obywatelstwem; mieliśmy też takich kandydatów. Dla nas to nie było zaskoczeniem, choć oczywiście bardzo się cieszymy, ponieważ to dla nas pierwszy raz – dodaje Magdalena Pranagal.

CZYTAJ: Nowy kierunek lekarski najpopularniejszy na KUL. Wielu chętnych na jedno miejsce

Sukces rekrutacyjny na Politechnice Lubelskiej

– Możemy ogłosić światu, że jest sukces rekrutacyjny na Politechnice Lubelskiej – mówi prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich na Politechnice Lubelskiej. – Na 2085 miejsc zgłosiło się ponad 4400 kandydatów. To przyrost o 4 procent w stosunku do zeszłego roku, co przy spadku demograficznym młodzieży, która uczyła się w szkołach średnich, jest znaczącym sukcesem Politechniki Lubelskiej. Wyraźnie widać tutaj nasz awans w rankingach „Perspektyw” i bardzo wysokie pozycje wybranych kierunków. Najbardziej obleganym pod względem liczby kandydatów jest kierunek informatyka – ponad 800 osób. Następny w kolejności jest kierunek, o którym wiemy, że na pewno daje młodym ludziom pracę, czyli budownictwo – 305 osób. Kolejny jest kierunek związany z Wydziałem Zarządzania – finanse i rachunkowość – 299.

– To ulga, że matura jakoś poszła i dostałam się tam, gdzie chciałam, bo to mój wymarzony kierunek. Mam nadzieję, że jakoś to pójdzie, że jakoś ogarnie się to kampusowe życie. Dalej ciężko mi uwierzyć, że to wyszło. Zobaczymy, jak będzie – mówią studenci.

Co ciekawego czeka studentów na UMCS?

– Jeśli chodzi o UMCS, przede wszystkim warto zapoznać się z pracą Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów – zaznacza Justyna Stępniak z Biura Projektów Promocyjnych Centrum Promocji UMCS. – Organizuje on taki wyjazd jak Radar. Jako student I roku można pojechać na taki wyjazd, zapoznać się, zintegrować, a dzięki temu od razu wejść z jakimś elementem doświadczenia. Poza tym mamy szeroką ofertę, jeżeli chodzi o wolontariaty. W październiku organizujemy akcję „3, 2, 1… Studia start!”, gdzie pokazujemy wszystkie koła, które działają na naszym uniwersytecie, co dodatkowo może zachęcić studentów do działania w ramach swoich zainteresowań. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

– Widzimy taką tendencję, że studenci wybierają kierunki, które były tradycyjne – ekonomia, prawo, filologia angielska, psychologia. Decydują się również na różne inne specjalizacje, ale kierują się tym, co rynek pracy chłonie – dodaje Magdalena Pranagal.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie najbardziej obleganym kierunkiem była psychologia – 12 osób na miejsce oraz kryminologia – ponad 10 osób na miejsce. 

InYa / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version