Nowy kierunek lekarski najpopularniejszy na KUL. Wielu chętnych na jedno miejsce

kul 2 2021 10 13 082103 750x375 2022 09 25 154608 768x384 2023 07 17 134836

Prawie 1,5 tys. osób zgłosiło chęć studiowania na nowo utworzonym kierunku lekarskim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na medycynę przyjętych zostanie 60 osób, co oznacza, że o jeden indeks ubiega się 25 kandydatów.

Zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska poinformowała o wynikach tegorocznej rekrutacji na studia. W tym roku zgłosiło się ponad 7,5 tys. kandydatów, tj. ponad 2,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku

– Tak duże zainteresowanie ofertą studiów jest dla nas bardzo dobrym sygnałem – zaznaczył rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Najpopularniejszym kierunkiem została w tym roku medycyna. Chęć studiowania na nowo utworzonym kierunku zgłosiło prawie 1,5 tys. kandydatów. Na studia lekarskie przyjętych zostanie 60 osób, a więc o jeden indeks ubiega się niemal 25 osób.

CZYTAJ: Psychologia obleganym kierunkiem. UMCS zakończył rejestracją kandydatów na studia

– Absolwenci, którzy ukończą te sześcioletnie studia, uzyskają tytuł zawodowy lekarza. Zdobędą odpowiednią wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, niezbędne do wykonywania zawodu lekarza z zapewnieniem wsparcia i uwzględnieniem najwyższego dobra pacjentów – podała Stojowska.

– Łącznie na ten kierunek zgłosiło się 1500 osób – mówi kierownik Biura Rekrutacji KUL Magdalena Pranagal. – Spodziewaliśmy się tego, śledząc rekrutacje na inne uczelnie medyczne w Polsce. Kierunek lekarski jest takim kierunkiem, gdzie rejestrują się osoby z całej Polski – to już nie jest tylko Lublin – oraz osoby z zagranicy z polskim obywatelstwem, więc mieliśmy też takich kandydatów. Dla nas to nie było zaskoczeniem, choć oczywiście bardzo się cieszymy, ponieważ to dla nas pierwszy raz.

 

Wśród najpopularniejszych kierunków znalazły się także: psychologia – spec. wspierania jakości życia (7,5 osób na jedno miejsce), italianistyka w trybie hybrydowym (5,6 osób na miejsce), kryminologia (5,3 osób na miejsce) pielęgniarstwo (5,1 chętnych na miejsce), zarządzanie (3,8 osób na miejsce), filologia angielska (3,4 osób na miejsce). Nieco poniżej trzech chętnych na jedno miejsce zanotowano m.in. na prawie, psychologii (spec. biznesu), sinologii, dziennikarstwie i na ekonomii.

Zastępca rzecznika KUL przypomniała, że w tegorocznej ofercie uniwersytetu, liczącej ponad 100 kierunków i specjalności, pojawiły się takie nowości, jak: coaching i doradztwo kariery – jako studia I stopnia, a także hispanistyka, International Relations i ekologia integralna – jako studia II stopnia.

KUL przygotował również ofertę studiów w języku angielskim. Na I stopniu są to: Applied Anthropology, European Studies, Informatics, Journalism and Social Communication, Theology (long-cycle programme), a na II stopniu: Philosophy i International Relations.

CZYTAJ: Uniwersytet Przyrodniczy: weterynaria rekrutacyjnym hitem

– W rekrutacji w trybie konkursowym chęć podjęcia studiów wyraziło ponad 150 cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią kandydaci z Ukrainy i Białorusi. Mamy także studentów z innych krajów europejskich, Afryki, a nawet z obu Ameryk – przekazała Monika Stojowska.

PAP / RL / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version