Misja UNESCO przybyła do Odessy, żeby ocenić straty po rosyjskich atakach

362648883 10231274779193928 2499782643901324392 n 2023 07 29 160459

Misja UNESCO przybyła w sobotę (29.07) do Odessy, żeby ocenić straty spowodowane rosyjskimi atakami rakietowymi – podał portal dziennika Ukraińska Prawda. W wyniku ubiegłotygodniowego ostrzału rakietowego zniszczony został zabytkowy Sobór Przemienienia Pańskiego, a także wiele budynków w historycznej części miasta.

Rada miejska ocenia, że zniszczono około 50 zabytków architektury.

CZYTAJ: Sytuacja w Odessie po rosyjskich atakach. Raport polskiego wolontariusza

Już wcześniej ataki rakietowe Rosji były wymierzone w historyczne gmachy Odessy i Lwowa objęte Konwencją w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego – podkreślił portal. Uszkodzone zostały między innymi muzeum literatury oraz muzeum archeologii. Wszystkie zniszczone zabytkowe budynki były oznaczone przez UNESCO i władze lokalne Niebieską Tarczą, której celem jest ochrona dziedzictwa w sytuacjach kryzysowych – konfliktach zbrojnych i klęskach żywiołowych lub katastrofach spowodowanych przez człowieka.

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay określiła atak jako oburzający czyn, będący „eskalacją przemocy wobec dziedzictwa kulturowego Ukrainy” i wezwała Rosję do „wypełnienia jej zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w tym Konwencji haskiej z 1954 r. o ochronie dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego i Konwencji światowego dziedzictwa z 1972 r.”

Natomiast UNESCO we wcześniejszym oświadczeniu podkreśliło, że celowe niszczenie dóbr kultury może być uznane za zbrodnię wojenną i odnotowało, że ataki stoją w sprzeczności z zapewnieniami strony rosyjskiej o „środkach ostrożności podjętych w celu oszczędzenia miejsc światowego dziedzictwa na Ukrainie, w tym ich stref buforowych”.

Po ataku na Odessę ukraińskie ministerstwo kultury zaapelowało o „aktywne działania na rzecz zachowania i odnowienia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego” oraz wezwało do usunięcia Rosji z UNESCO.

Portal Pax News przypomina, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji UNESCO udokumentowało zniszczenie 270 ukraińskich obiektów kultury.

PAP/ RL/ opr. DySzcz

Fot. Max Ciszek/ FB

Exit mobile version