Historia Kościoła na Wołyniu na wyjątkowych grafikach. Wystawa w Lublinie [ZDJĘCIA]

pm koscioly 100723 014 2023 07 10 164508

Kościoły i kaplice na Wołyniu w grafikach autorstwa Włodzimierza Sławosza Dębskiego można oglądać na plenerowej wystawie na placu Teatralnym w Lublinie. Prace są zestawione z archiwalnymi zdjęciami kościołów i kaplic na Wołyniu oraz współczesnymi fotografiami tych miejsc.

– Wystawa wprowadza nas w historię Kościoła na Wołyniu – mówi dr Leon Popek, zastępca dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN oraz współautor  wystawy. – To, że w tej chwili na Wołyniu jest czynnych zaledwie trzydzieści kilka kościołów; to, że w ciągu 10-15 ostatnich lat prawie 10 parafii rzymskokatolickich zamarło – po prostu wymarli parafianie, młodzi wyjechali za chlebem za granicę – to jest m.in. skutek tego, co wydarzyło się w czasie II wojny światowej na Wołyniu.

Ekspozycja towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez UPA na obywatelach II RP.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Wystawę „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego” można oglądać na placu Teatralnym w Lublinie do końca lipca.

Grafiki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.

CZYTAJ: „Czuję ból polskiego i ukraińskiego narodu”. W Łucku oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej [ZDJĘCIA]

Włodzimierz Sławosz Dębski urodził się we Lwowie w 1922 r.. Był to polski kompozytor, malarz, folklorysta i regionalista, żołnierz Armii Krajowej. W 1943 r. był uczestnikiem obrony kościoła w Kisielinie przed UPA, potem został żołnierzem w szeregach 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej (ps. „Jarema”). Zmarł w 1998 r. w Lublinie.

CZYTAJ: Prof. Mirosław Szumiło: Co najmniej 1,5 tys. Ukraińców zaangażowanych w pomoc Polakom w czasie rzezi wołyńskiej

KovA / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

 

 

Exit mobile version