Festiwal Re:tradycja pod znakiem drewna i muzyki z Polesia

dsc 4068 2022 08 21 205033 2023 07 21 190018

Twórcy ludowi z całej Europy przyjadą w sierpniu do Lublina na Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Podczas imprezy zostanie zaprezentowane tradycyjne rzemiosło, nie zabraknie też muzyki i potańcówek. Będzie to również okazja do poznania kultury różnych regionów Polski oraz krajów sąsiednich.

Muzycznym tematem przewodnim będzie muzyka Polesia Polskiego i Nadbużańskich terenów. A w rzemiośle główną rolę odegra drewno.

Tradycyjna obróbka drewna tematem przewodnim festiwalu

– Pokazujemy kulturę tradycyjną poprzez różne dziedziny twórczości, jednym z modułów jest Jarmark Jagielloński – mówi Agata Turczyn z Warsztatów Kultury w Lublinie. – Tematem przewodnim naszego festiwalu będzie w tym roku tradycyjna obróbka drewna. Na stoiskach będą zarówno tradycyjni zabawkarze, jak i osoby, które zajmują się rzeźbą, drzeworytem. Będą również osoby, które wykonują dłubane i toczone naczynia. Oprócz nich nie zabraknie także mistrzów, którzy wykonują tradycyjne wycinanki, zajmują się tradycyjnym malarstwem i wieloma innymi dziedzinami, które mogli państwo spotkać podczas ubiegłorocznych edycji festiwalu.

Młodzi twórcy na festiwalu

– Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Europejskiej Stolicy Młodzieży – zaznacza zastępca prezydenta Lublina, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. – Jeżeli państwo myślicie, że dla młodych ludzi tradycja, rzemiosło czy kultura tradycyjna jest passé, to jesteście w ogromnym błędzie. Czuję przez skórę, że podczas tej edycji udowodnimy to po wielokroć. Będziemy gościć wielu młodych twórców, których obecność na festiwalu jest okazją do tego, aby wyrazić wdzięczność wobec nich, za to, że podejmują temat, kontynuują to, co bardzo często robili rodzice czy dziadkowie. Oni zdają sobie sprawę, jak jest to ważne i podchodzą do swojej pracy z ogromną pasją i z taką misją.

Wyjątkowe stoiska

– Wśród stoisk, które będą obecne na festiwalu, aż 34 będą w specjalny sposób opisane i oznaczone, bo to są stoiska, które wpisane są na krajowe i reprezentatywne listy niematerialnego dziedzictwa ludzkości – mówi dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie, Grzegorz Rzepecki. – Wiemy, że nasze starania w tym zakresie przynoszą konkretne rezultaty, bo przez ostatnie parę lat kilka aktywności, zjawisk zostało wpisanych na krajową listę, m.in. tkanie rękawic furmańskich przez czarnych górali, tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie czy reaktywacje i rozwój drzeworytu płazowskiego.

Muzyka tradycyjna z polskiego Polesia

– Moduł muzyczny, który realizujemy, składa się z koncertów, potańcówek i warsztatów – mówi dyrektor festiwalu Karolina Waszczuk. – W tym roku tematem będzie muzyka tradycyjna z polskiego Polesia, nadbużańskiej krainy, gdzie muzyka tradycyjna ma swój charakter. Warto zaznaczyć, że muzyka Polesia polskiego różni się od białoruskiego, ukraińskiego. Jeżeli chodzi o polskie Polesie, to tutaj aktywnych śpiewaków, muzykantów już praktycznie nie odnajdujemy. Jest pan Eugeniusz Brożek, który mieszka we Włodawie, jest skrzypkiem i właśnie od niego muzycy, których usłyszmy, uczyli się, słuchali tradycyjnych melodii z tego regionu. Nagrania archiwalne, z których korzystali artyści, umożliwiły dalszą prace z tym materiałem i stworzenie projektu muzycznego, i projektów muzycznych opartych o muzykę tradycyjną.

Festiwal Re:tradycja rozpocznie się 18 sierpnia. Organizatorem wydarzenia są Warsztaty Kultury w Lublinie. Pełny program imprezy można znaleźć na stronie retradycja.eu.

RyK / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum RL

Exit mobile version