11.07.2023 Aktualności Radia Lublin

pm muzeum 110723 003 2023 07 11 194651

W 80. rocznicę rzezi wołyńskiej miasto Chełm ogłosiło przetarg na realizację Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania. W chełmskich obchodach tych tragicznych wydarzeń uczestniczył też minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, który zapewnił o wsparciu finansowym z budżetu państwa tego przedsięwzięcia.

CZYTAJ: Pojednanie przez prawdę. W Chełmie powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA]

Czyn społeczny wraca do łask – przynajmniej na terenie gminy Puławy. Miejscowy samorząd organizuje tam drugą edycję konkursu przeznaczonego dla poszczególnych sołectw „na najlepszą inicjatywę społeczną”. Nagrodą jest festyn rodzinny w zwycięskiej miejscowości.

CZYTAJ: Działanie dla wspólnego dobra. Czyn społeczny w gminie Puławy

Poryck, Parośla, Przebraże, Kisielin – miejsca, gdzie 80 lat temu ukraińscy nacjonaliści wymordowali Polaków, odwiedzili uczestnicy XI Rajdu Wołyńskiego organizowanego przez Wołyński Klub Automobilowy z Łucka.  

CZYTAJ: Uczestnicy XI Rajdu Wołyńskiego uczcili pamięć pomordowanych [ZDJĘCIA]

Od lat piłkarki ręczne MKS-u Lublin przyzwyczaiły kibiców do seryjnego zdobywania złotych medali mistrzostw Polski oraz odnoszonych co pewien czas sukcesów na arenie międzynarodowej. Jednak ostatnie trzy lata przyniosły sporo rozczarowań, bo zamiast najwyższych laurów były kolejno brązowy i dwa srebrne medale mistrzostw kraju i szybkie pożegnania z europejskimi pucharami.

CZYTAJ: Duże zmiany w MKS-ie Lublin. Jak wyglądają plany powrotu na szczyt? [ZDJĘCIA]

Wynalazek badaczek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie posłuży do oczyszczania wody. Wykorzystane zostaną do tego innowacyjne biosorbenty na bazie ligniny.

CZYTAJ: Innowacyjny wynalazek lubelskich badaczek pomoże oczyszczać wodę

Program prowadziła Marzena Lewandowska. 

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version