Znamy laureatów Festiwalu „Jawor – u źródeł kultury”

355189434 987150962465262 8220727417068555880 n 2023 06 18 201725

Wiera Niczyporuk – reprezentant Polskiego Radia Białystok, Kapela Agopsowicza – reprezentant Polskiego Radia dla Ciebie, Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” – reprezentant Polskiego Radia Białystok oraz Czesław Adamczyk – reprezentant Polskiego Radia Kielce to tegoroczni laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, którego finał odbył się w niedzielę (18.06) w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Wiera Niczyporuk kultywuje miejscowy folklor śpiewając pieśni charakterystyczne dla wsi Malinniki. Prezentuje biały śpiew w najczystszej jego postaci. Jest kierownikiem artystycznym zespołu „Malinki” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Orli. To wielokrotna laureatka Konkursów Piosenki Ukraińskiej i Piosenki Białoruskiej.

CZYTAJ: „Jawor – u źródeł kultury”. Zwycięzcy będą reprezentować region na festiwalu w Kielcach

Kapela Agopsowicza to formacja składająca się z instrumentalistów i śpiewaków praktykujących ludowe tradycje muzyczne Ziemi Radomskiej. Najważniejszym z ich celów jest zachowanie tamtejszego folkloru w naturalnym kształcie, bez stylizacji. Wbrew przekonaniom wielu, w takim jego ujęciu mieści się bowiem pełna gama możliwości interpretacyjnych i przestrzeń dla indywidualnej kreacji.

Grupa Wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” powstała na bazie Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” w 2020 roku w Białymstoku. Połączyła ludzi, którzy chcą zajmować się śpiewem tradycyjnym, a także różnie stylistycznie opracowanymi pieśniami ludowymi. Do Grupy Wokalnej należą osoby, które od dziecka śpiewały w swoich lokalnych zespołach i chcą dalej rozwijać swoje pasje. W repertuarze zespół ma pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny.

Z kolei Czesław Adamczyk jest uznanym twórcą i renowatorem harmonii trzyrzędowej i akordeonów. Najpierw grał na zakupionej harmonii pedałowej, a później rozpoczął budowę instrumentów, bo chciał mieć harmonię ręczną. Czesław Adamczyk do dziś tworzy nowe i przeprowadza renowację starych instrumentów. Jest jednym z najstarszych wyjątkowych autentycznych mistrzów, który pracuje według starych metod i bez użycia komputera. Należy do grona wybitnych artystów, którzy nie tylko potrafią zbudować skomplikowane instrumenty, ale również przepięknie i stylowo na nich zagrać muzykę tradycyjną z własnego regionu.

CZYTAJ: „Jawor – u źródeł kultury”. Znamy laureatów

Reprezentantami Lubelszczyzny w tegorocznej edycji byli: w kategorii „kapela” – Gamerka z Biłgoraja, wśród solistów – Maja Bielak, w dziedzinie rękodzieła – Roman Prószyński, a w kategorii „zespoły” – zespół Krajka z Biłgoraja. To zwycięzcy II Festiwalu Kultury Ludowej artystów z Lubelszczyzny „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w Muzeum Wsi Lubelskiej 30 kwietnia 2023 roku.

RL/ DySzcz (źródło: festiwaljawor.pl

Fot. Michał Kostecki

Exit mobile version