„To historyczny moment”. W Lublinie ruszył kosmiczny projekt

pm warsztaty 030623 010 2023 06 05 201703

Europejska Agencja Kosmiczna otworzyła w Lublinie projekt Direction Earth/Space. Projekt składa się z pięciu modułów i potrwa… pół roku. ESA realizuje projekt w Lublinie – mieście Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W sobotę (03.06) w Lublinie – z udziałem dr Sławosza Uznańskiego – Polaka, który ma szansę na lot w kosmos – nastąpiło uroczyste otwarcie projektu. Na początek były warsztaty, w przestrzeni miasta pojawiła się wystawa z rozszerzoną rzeczywistością, ogłoszono też konkurs dla studentów.

CZYTAJ: Spotkanie z astronautą – Kosmiczny Dzień Dziecka w Lublinie

Trafić do młodych ludzi

– Projekt jest realizowany w Lublinie, mieście Europejskiej Stolicy Młodzieży, bo ma trafić do młodych ludzi – mówi Anna Burzykowska z Europejskiej Agencji Kosmicznej. – To inicjatywa Direction Earth/Space, czyli kierunek Ziemia – kierunek kosmos. W agencji chcieliśmy rozwinąć nowe formaty komunikowania o kosmosie, o technologiach kosmicznych, satelitarnych. Chcieliśmy znaleźć nowe sposoby, które byłyby atrakcyjne dla młodzieży. Forma Europejskiej Stolicy Młodzieży okazała się idealną platformą dla nas na realizacje tego typu inicjatywy.

CZYTAJ: Szef NASA o zaangażowaniu Polski w misje kosmiczne: możliwości są nieograniczone

To historyczny moment

W powodzenie tego projektu nie wątpi Agnieszka Parol-Górna, koordynator Europejskiej Stolicy Młodzieży, o czym mówiła podczas inauguracji wydarzenia w Lublinie. – Będziemy współpracować przez cały rok. Jesteśmy zaszczyceni, że jako pierwsi w historii mamy dedykowany dla miasta program Europejskiej Agencji Kosmicznej dla młodych ludzi. W Lublinie jest historyczny początek, ale ten program będzie wędrował razem z tytułem przez kolejne europejskie stolice. To jest początek, historyczny moment.

Jednym z okołoprojektowych wydarzeń były warsztaty, które poprowadził m.in. dr Sławosz Uznański, pierwszy Polak od czasów Mirosława Hermaszewskiego, który ma szansę polecieć w kosmos.

– Interesuje się kosmosem i to mnie pasjonuje – mówi uczestnik warsztatów. – Ostatnio namierzyłem Wenus i Marsa przez teleskop.

Kosmiczne warsztaty w Lublinie

Astronomia i kosmos działają na wyobraźnie

– Jesteśmy wszyscy bardzo mile zaskoczeni poziomem wiedzy astronomicznej i kosmicznej u dzieci – mówi Milena Ratajczak z SienceNow. – Mają szansę wiedzieć dużo więcej. Astronomia jest na tyle wdzięczną nauką i kosmos jest na tyle piękny, że nie jest to bardzo trudne, bo działa na wyobraźnię i dzieci w tym wieku się takimi rzeczami interesują. Jeżeli podtrzymujemy to i robimy takie warsztaty, podczas których każde z dzieci może zbudować i zrozumieć jak to działa, to jest to przepis na sukces. Zależy nam bardzo na tym, żeby promować tematy kosmiczne i wszelkie technologiczne. Wierzymy, że ta wiedza i to zainteresowanie dzieci przekształci się w to, że te dzieci, już jako dorosłe osoby, będą pracowały w zawodach związanych z branżą kosmiczną lub technologiczną.

Kosmos i technologia na jednej wystawie

Tematyka kosmiczna lub rozwijanie technologii to kluczowe zagadnienia projektu Direction Earth/Space. Te technologie lublinianie i turyści będą mogli oglądać na wystawie w różnych częściach miasta. – Wymyśliliśmy kilka formatów, które są wobec siebie komplementarne i będą pokazywały kosmos w różnych odsłonach. Zaczynamy od wystawy z komponentem rozszerzonej rzeczywistości. Tutaj chcemy opowiedzieć wszystkim o obserwacji Ziemi, o tym, co możemy dzisiaj zrobić za pomocą technologii satelitarnych, czyli satelitów krążących na orbicie. Dostarczają one nam nieprawdopodobnie ważnych danych, które opisują nasz świat. Przede wszystkim pomagają nam zdobywać wiedzę o naszym środowisku, o naszym bezpieczeństwie, o zmianach klimatu i rozumieć, jak te rzeczy będą się zmieniały w przyszłości po to, żebyśmy mogli podejmować lepsze decyzje – opowiada Anna Burzykowska.

– Kolejny ważny moduł programu dotyczy młodzieży – mówi Kasia Świętochowska z ScienceNow. – Zapraszamy wszystkich młodych ludzi w wieku 18-24 lat do zgłaszania się do Kreatywnego Kampusu. „Wymieszamy” ich kompetencje, zaprosimy ich do 6-osobowych grup, w których będą się zajmować współczesnymi wyzwaniami, od kreatywnej strony łącząc innowacje i dane z obserwacji Ziemi. We wrześniu pokażą rezultaty.

Konkurs dla studentów

– Również we wrześniu podczas Festiwalu Nauki ruszy konkurs dla studentów – mówi dr Sławosz Uznański – To, czy ja polecę w kosmos, zależy od nas wszystkich. Zależy od polskich instytutów, studentów, potrzeb naukowców. Otwieramy konkurs dla studentów studiów I, II i III stopnia, którzy chcą budować technologie i potrzebują być w kosmosie. To konkurs również dla instytutów naukowych, doktorantów, którzy mają tę potrzebę. Loty kosmiczne, to „problem kury i jajka”, czyli tego, co było pierwsze. Żebym poleciał, musimy mieć co testować, ale żebyśmy mieli co testować musimy mieć dostęp do platformy – międzynarodowej stacji kosmicznej. Dzisiaj mamy taką możliwość i mam nadzieje, że te eksperymenty będą się pojawiać w dużej liczbie i ta praca będzie potrzebna.

Więcej informacji na temat projektu na stronie www.directionearth.space.

Jednym z modułów projektu Direction Earth/Space są także spotkania z ciekawymi ludźmi z sektora kosmicznego. Będą się one odbywać stacjonarnie i on-line.

Pierwsze spotkanie z pracownikiem Europejskiej Agencji Kosmicznej już w najbliższą środę (07.06). Szczegóły na stronie projektu.

SzyK / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version