Sprzedawali fałszywe certyfikaty szczepień. Trzy grupy przestępcze rozbite

img 20210326 154324 2023 06 28 105655

Lubelscy policjanci rozbili trzy zorganizowane grupy przestępcze, które sprzedawały fałszywe certyfikaty o szczepieniu przeciwko COVID-19. Jak ustalili śledczy, w okresie największego zagrożenia epidemiologicznego możliwe było kupienie świadectwa o przeprowadzonym szczepieniu ochronnym, pomimo braku przyjęcia szczepionki.

CZYTAJ:  Zabytki sprzed prawie 2 tys. lat znalezione w lesie [ZDJĘCIA]

14 osób zostało tymczasowo aresztowanych, zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 3,2 miliona złotych, w tym sztabki złota, srebrne monety i duże sumy w gotówce.

Śledztwo przeciwko 230 osobom nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie i Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Przestępcy działali w Lublinie, Warszawie, Zamościu oraz innych miejscowościach na terenie środkowej i południowej Polski. Wyłudzali z Narodowego Funduszu Zdrowia refundacje za wykazane i wprowadzone do systemu szczepienia, które faktycznie się nie odbywały.

Członkowie poszczególnych grup przestępczych podejrzani są nierzadko o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przestępstw. Dwojgu głównych podejrzanych zarzuca się obecnie łącznie ponad 800 przestępstw.

– System informatyczny, rejestrujący dane o przyjętych szczepieniach, pozwala na ustalenie większości osób, które – pomimo uzyskania wpisu o szczepieniu – nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19 – mówi rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie nadkomisarz Andrzej Fijołek. – Wszystkie osoby, które udzieliły korzyści majątkowej w zamian za dokonanie nierzetelnego wpisu o szczepieniu mają możliwość skorzystania z tak zwanej klauzuli o niekaralności tego rodzaju przestępstwa korupcyjnego. Aby więc uniknąć odpowiedzialności karnej, należy zgłosić się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

PaSe / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version