Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historii?

316681213 101532799469184 7068118903528558252 n 2023 06 29 112417

– Czekaliśmy na ten moment 45 lat! Po historycznej misji z udziałem Mirosława Hermaszewskiego, jako drugi Polak, Sławosz Uznański – członek korpusu rezerwowego ESA – European Space Agency poleci w kosmos. Serdecznie gratulujemy i nie możemy się doczekać relacji ze startu! – podało na Twitterze w środę (28.06) późnym wieczorem Centrum GovTech, międzyresortowy zespół do spraw innowacji i cyfryzacji przy prezesie Rady Ministrów.

Jak informowała pod koniec listopada ub.r. POLSA Polska Agencja Kosmiczna, dr Sławosz Uznański – polski naukowiec, który został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do Rezerwy Astronautów ESA – musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.

CZYTAJ: Szef NASA o zaangażowaniu Polski w misje kosmiczne: możliwości są nieograniczone

Kandydaci, jak wskazano, przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych – zaznaczyła POLSA.

Kosmiczne warsztaty w Lublinie

– To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału – skomentował Uznański po wybraniu go do Rezerwy Astronautów ESA.

CZYTAJ: Spotkanie z astronautą – Kosmiczny Dzień Dziecka w Lublinie

Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr. inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr. inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych.

Trwają rozmowy dotyczące współpracy

Jak poinformowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Polska i ESA „rozważają opcje, by umożliwić lot” w kosmos Sławoszowi Uznańskiemu. „Szczegóły zostaną przekazane dopiero po osiągnięciu porozumienia ze wszystkimi stronami, w tym z międzynarodowymi partnerami ISS” – dodano.

„Ta misja miałaby się odbyć w 2024 r. Wszystkie przygotowania do niej – przed nami” – powiedział  minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że Polska musi „sformalizować współpracę z ESA na nowych warunkach”. „Musimy też porozumieć się ze stroną amerykańską, która będzie współuczestnikiem tej misji” – zaznaczył.

Według Budy wkrótce „będzie szczegółowy program, jak polska strona miałaby się do tego przygotowywać”. „Ale rozstrzygnijmy najpierw jego udział (polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego w misji kosmicznej – PAP), a ostatecznie, później, planujmy jego przygotowanie do tej misji” – podkreślił minister.

„Złożyłem list intencyjny, w którym wskazałem znaczące zwiększenie naszej partycypacji w składce ESA – m.in. to jest podstawą do dyskusji na temat zawarcia umowy o współpracy z ESA – zarówno udziału naszego astronauty w misji kosmicznej, jak i współpracy w rozwoju polskich przedsiębiorstw” – powiedział Waldemar Buda.

Dodał, że „zaproponowaliśmy znaczące zwiększenie składki, o kilkaset milionów euro”. Buda liczy, że „to będzie wystarczające, aby zrealizować polskie cele”.

W czwartek (29.06) po południu szef MRiT poinformował dziennikarzy, że Polska rozmawia z Europejską Agencją Kosmiczną o uczestnictwie polskiego astronauty w misji, ale też o partycypacji naszych firm w rozwoju przemysłu kosmicznego. Minister Waldemar Buda wyraził nadzieję, że porozumienie zostanie zawarte jeszcze w lipcu br. 

PAP / RL / opr. AKos

Fot. Sławosz Uznański FB

Exit mobile version