Jak bezpiecznie płacić przez internet?

glowne 2023 06 03 091636

Płatności internetowe to nieodłączny element codzienności – w ten sposób opłacamy rachunki i realizujemy transakcje w sklepach internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że nasze nawyki mogą stać się przepustką do działania cyberprzestępców, którzy coraz częściej tworzą fałszywe – choć łudząco podobne do oficjalnych – strony banku lub sklepy internetowe służące wyłącznie do gromadzenia danych. Podpowiadamy, jak bezpiecznie płacić przez internet!

Sprawdzaj poprawność adresu strony banku

Cyberprzestępcy coraz częściej korzystają z możliwości, jakie daje marketing internetowy, i wykupują wysoko pozycjonowane reklamy. Często są to reklamy banków, które wyświetlają się na górze przeglądarki, gdy wpiszesz nazwę instytucji z frazą „logowanie”. Witryna do złudzenia przypomina oficjalną stronę – zachowuje ten sam układ i logo, jednak występują różnice w adresie, który zawiera literówki i nietypowe sekwencje znaków. W rzeczywistości jest to pułapka zastawiona przez nieuczciwe osoby, które liczą, że użytkownicy będą odruchowo klikać w pierwszy wynik wyszukiwania i przekażą im swoje dane.

Dlatego warto rutynowo sprawdzać poprawność adresu banku lub zapisać oficjalną witrynę logowania w podręcznej zakładce i korzystać z niej, gdy tylko zajdzie potrzeba.

Sprawdzaj opinie o sklepie internetowym, w którym kupujesz

Przestępcy posługują się również sklepami internetowymi, aby wyłudzać dane, a niekiedy czyścić też konta oszukanych klientów. Polega to zazwyczaj na otwieraniu wiarygodnie wyglądających stron internetowych z asortymentem, który nie istnieje. Nawet jeśli problem zostanie szybko zgłoszony organom ścigania, właściciele fałszywego sklepu zdążą skompletować bazę danych, którą mogą wykorzystać do swoich celów. Dlatego do dobrych praktyk należy sprawdzanie opinii o sklepach internetowych, szczególnie tych, które niedawno pojawiły się na rynku. 

Pamiętaj, że nieuczciwe osoby mogą także podszywać się pod znane marki, wykupując reklamy internetowe, które kierują na fałszywą stronę sklepu. Aby uniknąć wyłudzenia danych, a często także zapłaty za nieistniejący towar, sprawdź, czy w adresie strony nie pojawiają się literówki lub podejrzane ciągi znaków specjalnych.

Jeśli korzystasz z szybkich płatności, wybieraj tylko sprawdzonych operatorów

Szybkie przelewy to wygodna forma opłacania zakupów. Jednak warto korzystać jedynie ze sprawdzonych witryn. Jeśli sklep przekierowuje cię do nieznanego operatora ekspresowych transakcji, wstrzymaj się z opłaceniem rachunku za wybrane produkty i sprawdź, czy jest to firma godna zaufania. Gdy nie masz pewności, wybierz inną opcję zapłaty, np. bezpośrednio na konto sklepu. Podobną ostrożność należy zachować przy podawaniu danych kart płatniczych lub kredytowych.

Chcesz wiedzieć, co dzieje się z twoimi danymi – imieniem, nazwiskiem, PESEL-em – w sieci? Monitoruj sytuację na bieżąco dzięki kompleksowym usługom Sprawdź PESEL i otrzymuj powiadomienia, gdy ktoś użyje informacji na twój temat, np. będzie chciał zweryfikować cię w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub Krajowym Rejestrze Długów (KRD).

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version