Daniel Obajtek: Orlen jest naturalnym integratorem Puław

6d8d067f 0d2e 4547 a677 fd4414c749f1 2023 06 07 203143

Musimy zbilansować rynek nawozowy. Możemy to zrobić tylko poprzez spółkę, która ma wiele filarów swojej działalności. Taką spółka jest Orlen – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak stwierdził, koncern jest naturalnym integratorem Puław.

Prezes PKN Orlen powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Zielonej Górze, że dzięki wcześniejszym fuzjom z PGNiG i Grupą Lotos koncern mógł zapowiedzieć rozpoczęcie procesu zmierzającego do akwizycji spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

„Rynek węglowodorów w Polsce i na świecie nie jest stabilny. Ceny mają bardzo duże wahania. Jeżeli gaz jest kluczowym wsadem do produkcji nawozów, to musimy zbilansować rynek nawozowy. Możemy to tylko i wyłącznie zrobić poprzez spółkę, która ma wiele filarów swojej działalności. Taką spółka jest Orlen” – podkreślił Daniel Obajtek.

CZYTAJ: „To bardzo ważna chwila dla Puław”. Orlen zainteresowany przejęciem Azotów [ZDJĘCIA]

Wskazał, że Orlen ma wydobycie, handel gazem, przerób ropy, energetykę, detal. „Tylko taka spółka może spowodować stabilność na rynku nawozowym i taki duży koncern ma odpowiednie środki finansowe i odpowiednie możliwości, i wiedzę, jak wyglądają kwestie handlu gazem (…), by reagować w trudnych czasach i stabilizować ceny nawozów. I takim naturalnym integratorem Puław jest Orlen” – stwierdził prezes koncernu.

Zwrócił uwagę, że Orlen za sprawą Anwilu Włocławek ma doświadczenie również w przemyśle nawozowym. „Przejęliśmy zakłady, które były bankrutem, zmodernizowaliśmy. Dziś prowadzimy tam procesy inwestycyjne” – powiedział prezes PKN Orlen. Dodał, że obecnie włocławskie zakłady „doskonale funkcjonują”. „W związku z tym idziemy dalej poprzez podpisanie listu intencyjnego w zakresie badań. To jest pierwszy etap przejęcia Puław, które będą przez to bardziej bezpieczne i będą mieć dodatkowy kapitał na inwestycje” – zapewnił Obajtek.

Zarząd Grupy Azoty poinformował, że „6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy GA Puławy, PKN Orlen S.A. i Grupą Azoty S.A. w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen S.A.”. Transakcja poprzedzona zostanie badaniem due diligence.

Wskazano, że dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji – zakomunikowała spółka.

CZYTAJ: PKN Orlen przejmie Grupę Azoty Puławy? Trwają analizy

Obajtek przypomniał podczas uroczystości podpisania dokumentu, że strategia PKN Orlen zakłada 320 mld zł inwestycji w polską gospodarkę i bezpieczeństwo Polaków. „Również chcemy inwestować tu właśnie w Puławach” – zapowiedział.

We wtorek (06.06) w Puławach prezes PKN Orlen ogłosił, że chciałby przeprowadzić proces przejęcia Grupy Azoty Puławy do końca roku.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także – jak podaje na swojej stronie internetowej – silną pozycję na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W skład Grupy Kapitałowej wchodzi ponad 50 spółek zlokalizowanych na terenie Polski i świata, m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., a także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

PKN Orlen to zintegrowany koncern multienergetyczny prowadzący działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Udział Skarbu Państwa w spółce wynosi 49,90 proc. W listopadzie 2022 r. Orlen formalnie zakończył proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos – drugiego w kraju dostawcy paliw. Do Grupy Orlen należy też Energa – producent energii elektrycznej. Koncern posiada m.in. siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie oraz ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech.

CZYTAJ: Tomasz Hinc: Grupa Azoty chce nadal produkować w Polsce, dlatego musi przyspieszyć transformację

PAP / RL / opr. WM

Na zdj. Daniel Obajtek podczas briefingu prasowego w Grupie Azoty Puławy. Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version