Czym jest WIRON i jak jest obliczany?

glowne 2023 06 27 144821

Masz kredyt o zmiennej stopie oprocentowania? Musisz wiedzieć, że już wkrótce nie będzie ono wyliczane na podstawie wskaźnika WIBOR. Ma on być zastąpiony wskaźnikiem WIRON. Na czym dokładnie polega ta zmiana? Jak oblicza się WIRON?

Czym jest WIRON?

WIRON to skrót od słów Warsaw Interest Rate Overnight, czyli Warszawska Stopa Odsetkowa Jednodniowa (przez noc). Jest to nazwa nowego wskaźnika, który będzie używany m.in. do obliczania oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Obecnie oprocentowanie oblicza się poprzez zsumowanie stawki WIBOR i marży banku. Po zmianie będzie ono obliczane na podstawie wzoru WIRON + marża.

Czym charakteryzuje się WIRON i jak się go oblicza?

WIRON jest wskaźnikiem pokazującym wysokość oprocentowania przy transakcjach zawieranych przez banki z instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. Przy jego wyliczaniu brane są pod uwagę przeprowadzone transakcje typu overnight, a nad całym procesem jego opracowywania kontrolę sprawuje GPW Benchmark – administrator wskaźników referencyjnych WIBOR i WIRON.

WIRON, podobnie jak WIBOR, jest wyliczany w dni robocze do godziny 11:00. Pod uwagę są brane transakcje overnight, czyli takie, w których bank przyjmuje depozyt w dniu zawarcia transakcji, a zwraca je w kolejnym dniu roboczym.

WIBOR a WIRON – najważniejsze różnice

Konstrukcja nowego wskaźnika sprawia, że uwzględnia on aktualną sytuację rynkową. Pod tym względem różni się od WIBOR, w którym brano pod uwagę prognozowane stawki oprocentowania. Ponadto, podstawą wyliczania WIRON zawsze są depozyty jednodniowe, nawet w sytuacji, gdy wysokość tego wskaźnika referencyjnego jest wyliczana dla odcinka czasowego dłuższego niż jeden dzień. Przy wyliczaniu wartości np. dla okresów jedno-, trzy- czy sześciomiesięcznych, bierze się pod uwagę procent składany stawek jednodniowych z odpowiedniego minionego okresu (odpowiednio jednego, trzech czy sześciu miesięcy). W efekcie w okresie spadku stóp wskaźniki długoterminowe są istotnie wyższe niż krótkoterminowe. Natomiast gdy stopy rosną, sytuacja jest odwrotna i długoterminowe stawki utrzymują się dłużej na niższym poziomie.

Zamiana WIBOR na WIRON – kogo dotyczy i kiedy nastąpi?

Zgodnie z zapowiedziami WIRON będzie używany wszędzie tam, gdzie obecnie stosuje się WIBOR. Oznacza to zatem zmiany dla wszystkich kredytobiorców spłacających zobowiązanie ze zmienną stopą procentową. Wdrażanie nowego wskaźnika już się rozpoczęło. 2023 rok to moment, w którym mają się pojawić pierwsze oferty bankowe bazujące na WIRON. W 2024 roku jego zastosowanie będzie oczekiwane dla wszystkich nowych ofert. Natomiast do 2025 roku wymagane jest dostosowanie wszystkich umów kredytowych (także tych istniejących) do nowego wskaźnika. Jest to jednak zadanie spoczywające na bankach – z punktu widzenia kredytobiorców zmiana odbędzie się automatycznie.

Więcej na ten temat dowiesz się z: https://bankiwpolsce.pl/wiron-nowy-wskaznik-dla-kredytobiorcow.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version