20.06.2023 Informator kulturalny

aleksander fredro 2023 06 21 090518

Improwizowany spektakl na urodziny Fredry

Spektakl inspirowany twórczością hrabiego Aleksandra Fredry będzie można zobaczyć dziś w Łaszczowie. To część obchodów 230. rocznicy urodzin komediopisarza. Świętowanie zaplanowano w miejscu wyjątkowym – od pokoleń związanym z rodziną Fredry.

W Parku Szeptyckich w Łaszczowie Teatr Improwizowany Klancyk oraz gość specjalny – Rafał Zawierucha zaimprowizują krótką historię do każdego z fragmentów „Zemsty”.

Podczas obchodów urodzin pisarza zostanie także odsłonięty i poświęcony kamień węgielny pod budowę Domu Komedii Aleksandra Fredry. Organizatorem uroczystości jest Fundacja Rodu Szeptyckich – potomkowie i spadkobiercy Aleksandra Fredry.

Początek spektaklu na scenie plenerowej w Parku Szeptyckich w Łaszczowie o godzinie 19.00. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Wystawa poświęcona uchodźcom

„Przemieszczenie” to tytuł wystawy w centrum Lublina, która oddaje głos uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy.

Wystawa prezentuje dwa typy prac: zdjęcia robione telefonami komórkowymi przez kobiety w drodze i rysunki dzieci stworzone tuż po dotarciu do punktu tymczasowego zakwaterowania.

Pracom towarzyszy cytat z książki Margaryty Jakowenko, pisarki urodzonej w Tokmaku na południu Ukrainy, skąd w wieku siedmiu lat wyemigrowała z rodzicami do hiszpańskiej Murcji.

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Homo Faber. Idea ekspozycji jest taka, by kolejne osoby dzieliły się zdjęciami, rysunkami i notatkami z drogi.

Wystawa organizowana jest na okoliczność obchodzonego co roku w dniu 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wernisaż zaplanowano o 18.00 przy baobabie, na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie.

Poezja i muzyka w Lublinie

Muzyczne spotkanie z Bartoszem Luzem odbędzie w Lublinie w ramach cyklu „Gdzie poezja łączy się z muzyką”.

Sam autor o swojej twórczości tekściarskiej pisze tak: „Teksty Luza, czyli moje, to próba ujęcia głową tego, co chce powiedzieć serce. Teksty są przemyślane, pisane z intencją pokoju, zjednoczenia, miłości i bliskości pomiędzy nami wszystkimi”.

Bęben obręczowy ze Stambułu, podwójny flet pentatoniczny z Meksyku czy drumla z Kambodży towarzyszą artyście na scenie. Spotkanie z tekściarzem, multiinstrumentalistą i raperem poprowadzi Jarek Jurkiewicz, członek lubelskiego duetu Jarząbek/Jurkiewicz.

Spotkanie rozpocznie się o 19.00 w księgarnio-kawiarni „Między słowami” przy ul. Rybnej 4 w Lublinie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wakacyjny koncert w Centrum Kultury

YOUth sound – Wakacyjny Koncert Młodych odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie. Wystąpią m. in. Chór Copernicus, Monika Kowalczyk & Jan Wąsak oraz Majka Jeżowska.

Młodzieżowy chór Copernicus powstał 17 lat temu przy IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Od kilku lat prowadzi go Milena Wnuk, absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS. Chór Copernicus był wielokrotnie nagradzany m.in. ZŁOTYM PASMEM podczas ostatniego Wojewódzkiego Konkursu Chórów Regionu Lubelskiego.

Podczas koncertu wystąpi także duet Monika Kowalczyk & Jan Wąsak. Monika Kowalczyk to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a Jan Wąsak to wokalista i gitarzysta, laureat Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego „Żurawie”.

Gwiazdą wieczoru będzie Majka Jeżowska – tym razem w rockowej odsłonie. Usłyszymy jej kultowe już piosenki w nowym brzmieniu, dzięki przearanżowaniu utworów na rockową nutę.

Początek Wakacyjnego Koncertu Młodych o 17.00. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

Teorie spiskowe w popkulturze

O najdziwniejszych teoriach spiskowych w popkulturze opowie Grzegorz Olifirowicz. To teorie dotyczące filmów, muzyki, internetu i książek. Podczas spotkania będzie możliwość przyjrzenia się dziesięciu najbardziej zwariowanym teoriom spiskowym dotyczącym popkultury. Wydarzenie będzie też próbą stworzenia własnej listy najbardziej szalonych teorii.

Spotkanie rozpocznie się o 18.00 i potrwa do 21.00 w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie.

Fot. CBN Polona

 

Exit mobile version