ZUS: przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych

zus 2023 01 21 001108 2023 04 11 105013 2023 05 26 140725

Już ponad 436 tys. płatników przekazało zweryfikowany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej na kwotę ponad 823 mln zł. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego dokumentu przez PUE ZUS do 1 czerwca.

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

– Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot – mówi p.o. rzecznika prasowego lubelskiego oddziału ZUS Maciej Raszewski. – Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot, nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać. Jeśli płatnik podjął decyzję i nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty rocznej w określonym terminie, to jest do 1 czerwca i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku.

W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie może przekazać do ZUS rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja, to może przekazać je do końca miesiąca tak, aby w przypadku kwoty do zwrotu mógł zatwierdzić wniosek i wysłać go do ZUS do 1 czerwca br.

CZYTAJ: Od 1 marca wyższe emerytury i renty

Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji.

PaSe / opr. PrzeG

Fot. archiwum

Exit mobile version