Zniesienie opłat za autostrady. Rząd przyjął projekt ustawy

net 23517242 2023 05 17 123639

Rada Ministrów przyjęła w środę (17.05) projekt ustawy o zniesieniu opłat za autostrady zarządzane przez GDDKiA – poinformował podczas konferencji prasowej po rządzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, który we wtorek został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt przygotowywał resort infrastruktury.

„Rząd przyjął w środę projekt ustawy o zniesieniu opłat za autostrady zarządzane przez GDDKiA” – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

CZYTAJ: Darmowe przejazdy autostradami. Premier zapowiada harmonogram zniesienia opłat

„Celem projektu jest zaniechanie poboru opłat za przejazd autostradą od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (czyli samochodów osobowych oraz motocykli) na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad” – wskazano w projekcie.

Jak dodano, wprowadzenie całkowitego wyłączenia poboru opłat za przejazd autostradą jest „podyktowane potrzebami społecznymi bezpłatnego korzystania z autostrad płatnych zarządzanych przez organy państwowe”.

W wykazie wyjaśniono, że projektowana nowela zakłada usunięcie przepisów przewidujących obowiązek uiszczania opłaty za przejazd autostradą przez samochody osobowe i motocykle na odcinkach autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA, czyli poboru opłaty za przejazd autostradą przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Inicjatywa Trójmorza powinna włączyć Ukrainę w europejski system gospodarczy

„Zmiany wprowadzane w pozostałych nowelizowanych ustawach stanowią konsekwencję zmian przewidzianych w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Konieczne będą przepisy przejściowe regulujące kwestie opłat za przejazd autostradą pobranych lub dochodzonych przez KAS przed wejściem w życie ustawy oraz elementów organizacyjnych związanych z systemem poboru tej opłaty przyjętych przez KAS” – dodano.

PAP / RL / opr. WM

Fot. PAP/Paweł Supernak

Exit mobile version