Strefa Zdrowia w Zamościu. Darmowe porady i badania [ZDJĘCIA]

dsc03746 2023 05 21 095139

Odwiedzający Mobilną Strefę Zdrowia w Zamościu mogą skorzystać z porad pracowników biura rzecznika praw pacjenta. Udzielane są tu informacje na temat podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego.

– Najczęściej pacjenci skarżą się na utrudniony dostęp do dokumentacji medycznej – mówi naczelnik w Departamencie  Postępowań Wyjaśniających Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Jacek Jaworski. – To problem, który mógłby się wydawać prostą rzeczą, a zawsze wraca. Dokumentacja medyczna jest podstawowym źródłem informacji zarówno dla pacjenta, jak i lekarza, który np. kontynuuje leczenie. Obowiązek informacyjny, czyli informacja o możliwym leczeniu uzyskana od personelu, podmiotu leczniczego. Każdy, kto wykonuje zawód leczniczy, ma obowiązek udzielić tej informacji. To też okazuje się źródłem problemów i nieporozumień. Staramy się tutaj wszystkim wytłumaczyć, czego mogą oczekiwać od osoby wykonującej zawód leczniczy.

CZYTAJ: Specjaliści czekają na mieszkańców. Prozdrowotna akcja w Zamościu [ZDJĘCIA]

W Mobilnej Strefie Zdrowia poza lekarzami specjalistami czekają także stoiska straży pożarnej i policji. Swoją ofertę prezentują również Nadleśnictwa Strzelce i Zwierzyniec.

– Lasy Państwowe mają swój udział w propagowaniu zdrowego trybu życia – zaznacza nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce, Krzysztof Gronek. – Wszystkich serdecznie zapraszamy na nasze ścieżki edukacyjne, szlaki rowerowe i inne miejsca, w których można aktywnie spędzić czas, biegając, spacerując i jeżdżąc rowerem.

Dla odwiedzających leśnicy przygotowali konkursy, kolorowanki i zagadki.

– Uwagę przykuwa gablota ze spreparowanymi owadami – mówi Szymon Patro z Nadleśnictwa Zwierzyniec. – Największe zainteresowanie budzi chrabąszcz majowy. Może też z racji tego, że trwa okres tzw. rójki. Mamy również ptaki. Jest możliwość rozpoznawania gatunków. Mamy także rozpoznawanie liści.

Swoja ofertę prezentuje również Centrum Nauki Kopernik.

– Przyjechaliśmy z interaktywną wystawą – mówi edukatorka Marcelina Jurczak z Centrum Nauki Kopernik. – Wyróżnia nas to, że wystawa jest interaktywna. To znaczy, że wszystkiego możemy dotykać. Zachęcamy ludzi, żeby przychodzili z całymi rodzinami, żeby mogli poznać tajemnice ludzkiego ciała, tajemnice przyrody.

W mobilnym miasteczku rodziny z dziećmi chętnie zaglądają do namiotu Ministerstwa Edukacji i Nauki. – Badałem, jak pracuje moje serce. Okazało się, że dobrze. Podobają mi się układanki, bo są ciężkie, a ja lubię takie rzeczy. To najlepsza forma spędzania czasu, żeby jednak zrobić coś w weekend z dziećmi. To bardzo fajna inicjatywa. Naprawdę warto.

Porady oraz atrakcje dostępne są w godz. 10:00 -19:00 w Mobilnej Strefie Zdrowia w Zamościu przy parku miejskim.

AP / opr. WM

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version