Skuteczna metoda walki z rakiem. Medyczne autorytety o terapii CAR-T

pexels polina tankilevitch 3735782 2023 05 26 212705

Autorytety z dziedziny hematoonkologii oraz transplantacji szpiku były gośćmi spotkania w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Głównym tematem rozmów była terapia komórkowa CAR-T.

CZYTAJ: Prof. Krzysztof Giannopoulos: Podstawą profilaktyki nowotworów krwi jest morfologia

– W przypadku tej terapii u pacjenta z nowotworem pobieramy własne limfocyty za pomocą specjalnej metody – mówi kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Lidia Gil. – Wysyłam własne limfocyty do specjalistycznego laboratorium za granicą. One są modyfikowane genetycznie w ten sposób, że potem jak oddajemy je ponownie dożylnie, to te komórki umieją rozpoznać komórki nowotworu i je zniszczyć. To jest niezwykła terapia, ponieważ naśladuje mechanizm naturalny immunologiczny i rzeczywiście jest bardzo skuteczna. Po jednej takiej infuzji, po jednym podaniu udaje się pokonać chorobę nowotworową.

Terapia jest dostępna w Polsce od 2019 roku. Stosowana jest w leczeniu chłoniaków agresywnych z komórek B oraz ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek B. Umożliwia znaczącą poprawę wyników u chorych, dla których już nie ma innej metody leczenia.

LilKa / opr. AKos

Fot. pexels.com

Exit mobile version