Nowości w świecie dermatologii. Specjaliści goszczą w Lublinie

adae8076 2927 4eb1 bc93 9abe3dd58fc9 2023 05 31 205109

Nowoczesne metody leczenia łysienia plackowatego, atopowego zapalenia skóry, czy łuszczycy są głównym tematem 32. zjazdu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, który odbywa się w Lublinie.

32. Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w Lublinie

– Omawiamy najnowsze postępy, jeżeli chodzi o diagnostykę i leczenie chorób skóry, a rzeczywiście dermatologia rozwija się niezwykle dynamicznie – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego Lidia Rudnicka. – Nowych leków i możliwości leczenia jest bardzo dużo. Dla mnie niezwykłą informacją jest to, że jest nowy lek na łysienie plackowate. Można powiedzieć, że pierwszy w historii lek na łysienie plackowate, który pozwala uzyskać odrost włosów i dość stabilną sytuację, jeżeli chodzi o włosy u pacjentów z łysieniem plackowatym. To bardzo ważne. Może wydawać się, że łysienie plackowate to tylko włosy, ale to nieprawda. Każdy z nas wie, że to, jak wyglądamy w lustrze, w kontaktach z innymi, jest niezwykle ważne.

CZYTAJ: Palenie skraca życie. Lubelski szpital wychodzi naprzeciw palaczom

– Jest ponad 2 tys. chorób dermatologicznych, mamy o czym rozmawiać – mówi kierownik Zakładu Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, profesor Anna Zalewska-Janowska. – Jeśli chodzi o choroby autoimmunologiczne ogólnoustrojowe, typu łuszczyca, łysienie plackowate, toczeń rumieniowaty, choroby pęcherzowe, to idziemy w kierunku tzw. leków biologicznych, które interferują z różnymi szlakami immunologicznymi w organizmie. Jest to łapanie szlaków i punktów, które pacjentowi najbardziej dokuczają. To leki, które podaje się albo dożylnie, albo podskórnie. Wcześniej  mówiliśmy o maściach, kremach – zewnętrznych rzeczach, a tutaj mówimy o interwencji ogólnej.

W spotkaniu bierze udział ponad 1600 specjalistów i 200 wykładowców, którzy poprowadzą ponad 300 prelekcji. Zjazd jest połączony z obchodami 100-lecia Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Uroczyste otwarcie odbyło się w Centrum Spotkania Kultur. Dyskusje ekspertów potrwają 4 dni.

RyK / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version