„Nie była prosto, ale przyjemnie”. Rozpoczął się maturalny maraton [ZDJĘCIA, WIDEO]

pm maturapolski 040523 015 2023 05 04 103227 2023 05 04 171905

18 tys. maturzystów przystąpiło dziś (04.05) do egzaminu dojrzałości w województwie lubelskim. Matury rozpoczęli dziś ostatni absolwenci gimnazjów, a także pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum. Jednak niezależnie od szkoły i dalszych planów wszystkim towarzyszyło trochę stresu. Maturzystom towarzyszyła dziś Magdalena Kowalska.

Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie

Największy stres był kilka dni temu

Maturalny maraton tradycyjnie rozpoczął się o godzinie 9:00 od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jednak już kilkanaście minut przed godziną 8 przed liceami i technikami w całej Polsce można było dostrzec grupy elegancko ubranych maturzystów. Jak mówili tuż przed egzaminem, największy stres był kilka dni temu, a teraz chcą już mieć maturę za sobą.

– Myślałam, że będzie więcej stresu, ale jest spokojnie. Mam nadzieje, że będzie dobrze – mówili maturzyści przed egzaminem. – Jestem teraz opanowana. Czekam, żeby dostać arkusz. Ostatnia noc już była mniej przespana. Czuć, że się zaczyna.

CZYTAJ: Kuratorium oświaty: matura przebiega bez zakłóceń

Matura w dwóch formułach

– Gdy maturzyści wymieniali ostatnie uwagi przed egzaminem, w szkołach kończyły się odprawy zespołów nadzorujących – mówi dyrektor III LO w Lublinie, Grzegorz Lech. – Rano i przed majówką przede wszystkim, bo w ostatnim dniu klas czwartych przygotowaliśmy szkołę do egzaminów. Trzeba było przeorganizować sale tak, aby były one gotowe do matury. Dzisiaj o 8:00 była zbiórka zespołów nadzorujących, natomiast o 9:00 zaczęliśmy pierwszy egzamin – język polski.

– Tegoroczna matura realizowana jest w dwóch formułach – mówi dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz w Lubelskim Kuratorium Oświaty, Jolanta Misiak. – W tym roku matura jest wyjątkowa, ponieważ piszą ją uczniowie w dwóch formułach. Pierwsza formuła 2023, to są absolwenci nowego typu szkoły, czyli 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum.  Ale absolwenci 4-letniego technikum, którzy byli również absolwentami 3-letniego gimnazjum i 6-letniej szkoły podstawowej piszą maturę w formule 2015.

CZYTAJ: Maturzyści zmagali się z językiem ojczystym. Pierwsze refleksje po egzaminie [ZDJĘCIA]

„Nie była prosta, ale bardzo przyjemna”

Maturzyści zdający egzamin w formule 2023 na rozwiązanie wszystkich zadań i napisanie wypracowania mieli 4 godziny. W V LO w Lublinie pierwsi zdający wyszli z sali po niespełna 3 godzinach. A przed budynkiem komentowali poziom egzaminu. – Poszło chyba raczej w porządku. Raczej będzie zdane. W moim przypadku nie było zbyt przyjemnie: szczególnie czytanie ze zrozumieniem, notatka syntetyzująca. Okropne to było. Matura może nie była prosta, ale bardzo przyjemna. Tematy też OK. Wybrałem pierwszy temat, czyli „Człowiek – istota pełna sprzeczności”. Drugi temat brzmiał: „Co czyni człowieka bohaterem w oczach innych ludzi?”. Ja się odwołałem do „Tanga” Sławomira Mrożka i do „Dżumy” Alberta Camusa – opowiadają maturzyści.

Jak komentuje polonistka z II LO w Lublinie, Anna Maliszewska-Pokrzywa, która rozmawiała już ze swoimi uczniami, z dość otwartymi tematami wypracowania lepiej czuli się humaniści: – Jedni uczniowie są zadowoleni, drudzy nie, jak to zwykle w życiu bywa. Tematy były dosyć ogólne, a umysły ścisłe wolą jednak, gdy daje im się do rozważania temat bardziej precyzyjny, dotyczące na przykład roli cierpienia albo samotności w życiu człowieka. Natomiast te tematy, które zaproponowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, były ciekawe, ale głównie dla humanistów, którzy potrafili przedstawić swoje refleksje w interesujący sposób. Natomiast dla umysłów ścisłych były za mało precyzyjne.

CZYTAJ: Wypożyczali a później sprzedawali. Areszt dla samochodowych oszustów [ZDJĘCIA]

Jutro (05.05) maturzyści przystąpią do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym. Maturalny maraton zakończy się 23 maja.

Maturzysta musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz egzaminu pisemnego z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne – z języka polskiego oraz obcego języka nowożytnego.

Wyniki egzaminów będą znane 7 lipca.

MaK / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version