Najrzadsze storczyki są na… Roztoczu! Dlaczego są wyjątkowe? [ZDJĘCIA]

281876975 311158107858590 4395327597882752902 n kopia 2023 05 30 110426

Wiosna to czas rozkwitu wielu roślin. Lubelszczyzna z Roztoczem i Polesiem poszczycić się bogactwem gatunków. Wśród nich są bardzo rzadkie rośliny jak storczyki. 

Ogrodnicy wiedzą, że storczyki są wyjątkowo wymagające, kapryśne i delikatne. Ich występowanie na terenie Lubelszczyzny oznacza, że znalazły sobie idealne miejsce do rozwoju. W Polsce występuje ok. 50 gatunków dzikich storczyków. Jednak storczyk purpurowy (Orchis purpurea) jest w zaledwie 10 stanowiskach w całym kraju. 

Skąd wyjątkowość tego storczyka?

Występowanie storczyka purpurowego w zwartym zasięgu nie obejmuje terenu Polski. W naszym kraju pojawił się w izolowanych stanowiskach na Wyżynie Małopolskiej, Karpatach i na Lubelszczyźnie w Lasach Tomaszowskich.  

CZYTAJ TAKŻE: Wypad do Hollywood? Z Lublina to całkiem blisko [ZDJĘCIA]

Orchis purpurea, tak jak wszystkie storczyki, jest byliną, czyli rośliną zielną wieloletnią. Jest geofitem, czyli spędza niekorzystny dla swojego wzrostu okres roku pod ziemią, w tym przypadku w formie bulwy – informuje Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów. – Liście storczyka purpurowego są zebrane w różyczkę (są to tzw. liście różyczkowe), w liczbie 3 do 6. Są eliptyczne i błyszczące. Posiada też liście łodygowe w liczbę od 1 do 2, które są znacznie mniejsze i pochwiasto obejmują łodygę. Kwitnie od końca kwietnia do końca maja. Pojawia się wtedy prosta łodyga, o długości od 30 do nawet 70 cm, która w górnej części może być nabiegła purpurowym kolorem. Kwiaty zebrane są w gęsty kwiatostan, który może liczyć nawet do 90 kwiatków. Wszystkie listki okwiatu (oprócz warżki) są zwinięte hełmiasto i mają kolor ciemnoczerwony. Warżka2 jest wyraźnie trójdzielna, jasnoróżowa w środku i posiada wyraźne ciemnoczerwone plamki.

Storczyk purpurowy występuje w świetlistych lasach lub na jego obrzeżach. Można spotkać go także w murawach, czyli zbiorowiskach roślin niskich, na glebach o umiarkowanej wilgotności. Preferuje gleby o zasadowym odczynie. W Nadleśnictwie Tomaszów spotkać go można na glebach węglanowych.

Polskie storczyki objęte są ochroną gatunkową – oznacza to, że zabronione jest ich zrywanie. 

CZYTAJ TAKŻE: Wyjątkowo rzadka roślina rośnie na Roztoczu. Uważana jest za magiczną

RL / opr. KS

Fot. Karol Jańczuk, Nadleśnictwo Tomaszów

Exit mobile version