Gala Kultury w Lublinie. Znamy laureatów [ZDJĘCIA]

pm kultury 260523 054 2023 05 26 210422 2023 05 26 211954

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2022.

Nagrodę dla Mecenasa Kultury otrzymała firma Intrograf – Lublin S.A. za współfinansowanie i wspieranie działań programowych związanych z Jubileuszem 200-lecia powstania i 10-lecia wznowienia działalności Teatru Starego w Lublinie.

Nagrodę za Upowszechnianie Kultury przyznano Muzeum Narodowemu w Lublinie za organizację wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” poświęconej życiu i twórczości artystki. Wystawa trwała 150 dni, a frekwencja wyniosła blisko 87 tys. osób. Zaprezentowano ponad 50 prac pochodzących z niemal każdego etapu kariery artystycznej malarki.

– Miniony rok był dla nas rekordowym, także jeśli chodzi o ogólną frekwencję – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor lubelskiego muzeum. – Było ponad 450 tys. osób. Wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” odwiedziło ponad 85 tys. osób. To niezwykłe liczby, jak wyobrazimy sobie, że jedna trzecia naszego miasta przyszła do muzeum.

 

CZYTAJ: „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”. Pożegnanie z wystawą w Muzeum Narodowym w Lublinie

Wśród osób nominowanych do kategorii Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2022 roku znalazła się również nasza radiowa koleżanka Agata Koss-Dybała. 

– Najbardziej jestem dumna z tego, że udało mi się zarazić bardzo wiele osób miłością do moich ukochanych gatunków literackich – mówi redaktor Radia Lublin Agata Koss-Dybała. – Czyli do kryminału, bo w Radiu istnieje nawet fanclub skupiający miłośników kryminału. Ale też do reportażu literackiego. Do mojej biblioteki przychodzą koleżanki i koledzy i mówią: „Może byś coś pożyczyła, bo bym przeczytał” albo „A co sądzisz?”. To niezwykła frajda, ponieważ książka powinna żyć, książka powinna z nami rozmawiać i my powinniśmy o książkach rozmawiać.

 

Nagroda Artystyczna trafiła do Fundacji Sztukmistrze za produkcję i wystawienie polsko-ukraińskiego spektaklu nowocyrkowego pt. „Spektrum” we współpracy z Ars Vision Productions i CSK.

– Jest to dla nas wielka niespodzianka – mówi Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrzów. – Przede wszystkim jest to ogromne wyróżnienie, dlatego że w naszym mieście jest mnóstwo wspaniałych artystów i artystek i inicjatyw godnych wyróżnienia. Dlatego jest to dla nas niezwykle ważne. Nie zazdroszczę pracy komisji, bo wśród nas znalazły się nominowane osoby, których praca jest niesamowita.

 

Nagrodę za Całokształt Działalności otrzymał Stanisław Bałdyga – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jeden z najwybitniejszych polskich przedstawicieli sztuki linorytu. Mieszka i tworzy w Lublinie od ponad 50 lat. Bałdyga prezentował swoje prace na ponad 50 wystawach indywidualnych i blisko 300 zbiorowych w kraju i za granicą. 

Podczas gali wręczono też Medale Prezydenta Miasta Lublin dla twórców, animatorów i popularyzatorów kultury. Odznaczenie otrzymał także nasz radiowy kolega Dominik Szcześniak. Został uhonorowany za zasługi w obszarze lubelskiej kultury oraz liczne dokonania w tworzeniu i upowszechnianiu polskiego komiksu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Laureat Nagrody za Całokształt Działalności otrzymał statuetkę autorstwa prof. Adama Myjaka i 30 tys. zł, laureaci Nagrody Artystycznej i Nagrody za Upowszechnianie kultury otrzymali po 25 tys. zł. Z kolei nagroda dla Mecenasa Kultury ma charakter wyróżnienia honorowego, laureat otrzymał statuetkę autorstwa Bartłomieja Sęczawy.

Gala Kultury odbyła się w Wirydarzu Centrum Kultury.

RyK / KovA / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version