„Bardzo ciężko nie było”. Ósmoklasiści zmierzyli się z językiem polskim [ZDJĘCIA]

pm sp58 230523 001 2023 05 23 171459

24 273 uczniów z województwa lubelskiego przystąpiło dziś (23.05) do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Wśród nich jest 412 uczniów z Ukrainy. W samym Lublinie, w 61 szkołach, do egzaminu podchodzi 4 418 uczniów, z czego 150 to dzieci z Ukrainy.

Egzaminu nie można nie zdać

Ósmoklasiści zmierzyli się z opowiadaniem dotyczącym spotkania z wybranym bohaterem, który uświadamia, że warto dążyć do celu, a temat rozprawki dotyczył tego, czy czy od nas samych zależy, jakimi jesteśmy ludźmi. Część zadań otwartych dotyczyła „Balladyny” Juliusza Słowackiego. 

– Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Musi go zdawać każdy uczeń klasy ósmej, żeby ukończyć szkołę podstawową – mówi dyrektor Wydziału Pragmatyki Kuratorium Oświaty w Lublinie, Jolanta Misiak. – W odróżnieniu do matury nie można tego egzaminu nie zdać. Trzeba po prostu do niego przystąpić, nie ma progu zdawalności. Jeżeli chodzi o wymagania, one są wspólne. Natomiast są różnego rodzaju ułatwienia, dostosowania. W przypadku uczniów ukraińskich arkusze różnią się o tyle, że tam niektóre polecenia są w języku ukraińskim. Ten egzamin może być też wydłużony.

CZYTAJ: Bohater i „Balladyna”. Ósmoklasiści napisali język polski [ARKUSZ CKE, ZDJĘCIA]

Ósmoklasiści z Ukrainy

– Uczniami z Ukrainy nazywamy tych, którzy przybyli do nas po 24 lutego ubiegłego roku. 150 naszych gości z Ukrainy przystąpiło dzisiaj do egzaminu ósmoklasisty w Lublinie – zaznacza zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach. – Nie wiemy, jak to rozumieć; myślę, że oni też nie – czy to jest zapowiedź tego, że ich rodzice postanowili tutaj zostać, czy też mają taką potrzebę, żeby jednak mieć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z Polski. Zobaczymy.

– Uczniowie albo wcześniej w oddziałach wychowawczych, albo w oddziałach już właściwych z uczniami polskimi realizowali obowiązek szkolny w polskiej szkole i na pewno poradzą sobie z egzaminem ósmoklasisty – stwierdza Jolanta Misiak.

– Zdajemy sobie sprawę, że ci uczniowie zrobili w naszych szkołach ogromny postęp. Dzisiaj wielu z nich mówi po polsku już nawet bez akcentu – mówi Mariusz Banach. – Ale oczywiście tutaj będziemy mieli problem z językiem pisanym, który przecież stawia przed nami dużo większe wymagania, i ze znajomością literatury.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Bardzo ciężko nie było – mówią ósmoklasiści. – Jak na mój mózg, myślę, że dobrze napisałem. Był tekst z „Balladyny” i trzeba było ułożyć plan wydarzeń. W moim opowiadaniu grałem w piłkę z Małym Księciem. Przegrywałem, ale nie poddawałem się i potem wygrywałem.

– Część osób ma korzenie polskie, więc przyjeżdża tu z pewnym zasobem informacji i umiejętności językowych – zaznacza Katarzyna Orzeł, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. – Część osób uczyła się dodatkowo języka polskiego w czasie, kiedy mieszkali w Ukrainie. My mamy w tym roku tylko dwie osoby z Ukrainy i one dość dobrze radzą sobie z językiem polskim. Oczywiście każda z tych osób chodziła na dodatkowe zajęcia języka polskiego, 6 godzin w tygodniu. 

Wyjątkowy rocznik

– Pamiętajmy, że wybór lektur to tylko część wymagań, jeżeli mówimy o języku polskim – wskazuje Jolanta Misiak. – W tym roku jest ograniczona liczba lektur w stosunku do tej obowiązującej w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Musimy uwzględniać fakt, że szkołę podstawową kończą uczniowie, którzy w procesie kształcenia przeszli perturbacje związane z nauczaniem zdalnym. Jest to rok, w którym ten egzamin przebiega troszeczkę inaczej niż będzie to wyglądało w formułach w latach przyszłych.

– Wiadomo, że ten rocznik jest wyjątkowy – dodaje Mariusz Banach. – Normalnie mamy w roczniku ok. 3 tys. uczniów. W tym roku w samym Lublinie mamy blisko 4,5 tys. absolwentów klas ósmych. Do tego oczywiście przychodzą uczniowie spoza Lublina. Dlatego spodziewamy się, że w tym większym roczniku będziemy mieli ok. 7 tys. chętnych do szkół średnich. Jesteśmy na to przygotowani. Oczywiście, tak jak we wszystkich latach, kiedy do szkół średnich przychodzi nienaturalna liczba chętnych, trudniej będzie dostać się do wymarzonego liceum. Ale mamy naprawdę dużo dobrych szkół średnich.

CZYTAJ: Ósmoklasiści ruszą do piór. Trzy dni egzaminów [ZDJĘCIA]

Dzisiejszy egzamin z języka polskiego trwał 120 minut. Uczniowie mieli do zdobycia 45 punktów. Cały arkusz egzaminacyjny w załączniku poniżej.

Jutro (24.05) ósmoklasiści będą pisać egzamin z matematyki, który potrwa 100 minut, a w czwartek (25.05) egzamin z języka obcego, który potrwa 90 minut. Większość uczniów z Lubelszczyzny wybrała język angielski, również obywatele Ukrainy w liczbie ponad 60% wybrali ten język.

EwKa / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

 

Exit mobile version