29.05.202023 Informator kulturalny

pm kultury 260523 060 2 2023 06 09 151447

Nagrody kultury

Muzeum Narodowe w Lublinie, Fundacja Sztukmistrze, Stanisław Bałdyga oraz firma Intrograf to laureaci tegorocznych miejskich nagród kultury.

Nagroda za upowszechnianie kultury trafiła do Muzeum Narodowego w Lublinie za organizację wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”. Fundacja Sztukmistrze otrzymała Nagrodę Artystyczną za wystawienie polsko-ukraińskiego spektaklu nowocyrkowego „Spektrum”.

Wybitny przedstawiciel sztuki linorytu, Stanisław Bałdyga został nagrodzony za całokształt twórczości, a firma Intrograf została doceniona za wspieranie Teatru Starego i otrzymała tytuł mecenasa kultury.

W gronie tegorocznych nominowanych znalazła się także dziennikarka Polskiego Radia Lublin – red. Agata Koss-Dybała, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin, autorka i reżyser słuchowisk i audycji.

Wystawa o Kardynale Stefanie Wyszyńskim

W Lublinie otwarto wystawę o Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Ekspozycja przestawia życiorys Prymasa Tysiąclecia  – kapelana Powstania Warszawskiego, biskupa lubelskiego, a także arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego.

Kardynał Wyszyński był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz umieszczony w miejscu odosobnienia przez władze komunistyczne PRL.

Wystawę od dziś mona oglądać w Szkole Podstawowej nr 50 w Lublinie przy ul. Roztocze 14. Ekspozycja jest współorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.

„Nie tylko tango i piłka nożna”

W ramach spotkań podróżniczych w CSK pod hasłem „Nie tylko tango i piłka nożna” czeka nas wyprawa do Argentyny. Zabierze nas tam latynoamerykanistka i pilot wycieczek, Paulina Lewandowska, która samotnie przejechała prawie wszystkie kraje latynoskie, zgłębiając temat różnic kulturowych między poszczególnymi krajami i regionami.

Blogerka opowie o najważniejszych elementach argentyńskiego stylu życia, a także o aspektach mieszkania w Argentynie. Będzie też czas by popodróżować po samej Argentynie – trafić do uroczych miasteczek, przyjrzeć się lokalnej kulturze i tradycyjnemu karnawałowi. Nie zabraknie praktycznych informacji na temat kosztów życia i podróżowania po Argentynie.

Spotkanie rozpocznie się o 18.00 w sali kinowej CSK. Wstęp jest wolny.

Wernisaż ekspozycji obrazów inspirowanych bursztynem

Na wernisaż ekspozycji obrazów inspirowanych bursztynem zaprasza Ogród Botaniczny UMCS  i Uniwersytet Dziecięcy. Jedna z wystaw pod tytułem „Drzewa bursztynem płakały” prezentuje obrazy autorstwa wybitnej lubelskiej malarki – Krystyny Rudzkiej-Przychody. Druga to ekspozycja kolekcji „Lubelski bursztyn” doktora Lucjana Gazdy, naukowca, geologa i kolekcjonera bursztynu.

Wernisaż rozpocznie się o 12.00 w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Wystawa dostępna będzie do 22-stego czerwca.

„Casablanka” w Teatrze Starym

W Teatrze Starym czeka nas filmowa podróż w przeszłość.  Po 80 latach od premiery światowej i 75 od tej polskiej premiery – kino w Teatrze Starym zaprasza na „Casablankę” z Humphrey Bogartem i Ingrid Bergman.

Film powstał na podstawie sztuki, która nie doczekała się wystawienia. Obraz otrzymał trzy Oscary: za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. 

Początek seansu w Teatrze Starym o 18.00.

Przegląd Nowego Kina Włoskiego

Tymczasem w kinie Bajka przegląd Nowego Kina Włoskiego „Cinema Italia Oggi”: Felice powraca po 40 latach do rodzinnego miasta. Mężczyzna szuka swojego starego przyjaciela, zapominając o tym, że nostalgia bywa pułapką. Film, którym Mario Martone powrócił po 27 latach do festiwalu w Cannes nawiązuje do jego filmu z 1995 „L’amore molesto”, w którym z neapolitańską przeszłością rozliczała się kobieta.

Przegląd Nowego Kina Włoskiego w Bajce o 20.00.

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version