Wielodyscyplinarna operacja w lubelskim szpitalu. Konieczna była rekonstrukcja twarzy pacjentki

operacja interdyscyplinarna 5 2023 04 12 160904

Operację rekonstrukcyjną u pacjentki z nowotworem oczodołu przeprowadzili lekarze z SPSK4 w Lublinie. Podczas zabiegu wykorzystano chirurgię plastyczną, rekonstrukcję i mikrochirurgię. 

31-letnia pacjentka cierpi na nerwiakowłókniakowatość. Guz u kobiety wyrastał z oczodołu i rozrastał się w skórze twarzy i tkance podskórnej deformując twarz. Ze względu na rozmiar nowotworu, operacja wiązała się z usunięciem około 30 procent twarzy pacjentki. Potrzebna była więc jednoczesna rekonstrukcja.

Ubytek po wycięciu guza został uzupełniony tkanką z innej części ciała i zespolony naczyniami ze skórą twarzy – to było zadaniem m.in. profesora Kamila Torresa – prorektora ds. kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista posiada doświadczenie w operacjach plastycznych i rekonstrukcyjnych wykonywanych m.in. w ramach leczenia oparzeń czy następstw wypadków komunikacyjnych we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, a także chorób onkologicznych w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

CZYTAJ: Refundacja NFZ dla lubelskiej Pracowni Robotyki Operacyjnej

W SPSK4 w Lublinie zabiegi rekonstrukcyjne z wykorzystaniem płatów z mikrozespoleniem są wykonywane od lat. Dotyczą przede wszystkim głowy i szyi. Obecnie zespół pracuje nad zespalaniem nerwów, aby przywracać pacjentom utracone funkcje.

EwKa / opr. WM

Fot. SPSK Nr 4 w Lublinie, nadesłane

Exit mobile version