To pierwsze centrum sztuki współczesnej na obszarze wiejskim. W Siennicy Różanej powstał Dwór Sztuki

dsc00689 2023 04 17 192140

W Siennicy Różanej powstał Dwór Sztuki – pierwsze centrum sztuki współczesnej na obszarze wiejskim. Odbywają się tu spotkania, koncerty, wernisaże.

– Nie byłoby tego wszystkiego bez honorowego obywatela Siennicy, naszego przyjaciela Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. To on namówił nas na kulturę wyższą – mówi wójt Gminy Siennica Różana, Leszek Proskura. – Wykorzystujemy jego wszystkie pomysły, bo są bardzo ciekawe. On ma wizję – mimo wieku ma wizję już na następne lata, co by widział w tym dworze. My chcemy z tej mądrości korzystać i czerpać podpowiedzi.

– Przyjeżdżałem tutaj, byłem komisarzem artystycznym ogólnopolskich, a także międzynarodowych warsztatów twórczych – mówi Janusz Gerard Stanisław Jutrzenka Trzebiatowski. – Penetrowaliśmy cały teren. Tu były resztki walącego się dworu, bo 2/3 jest dobudowane do dworu, odtworzone. Te resztki były bardzo romantyczne, w tej ziemi zakochałem się. Powracałem tu często, namawiając władze regionu do odtworzenia i przeznaczenia dla dobra sztuki i kultury.

CZYTAJ: „Grodzisko ma ogromny potencjał turystyczny”. W Chodliku stanęły tablice edukacyjne

– Dwór Sztuk to nowa instytucja kultury – mówi Agnieszka Poźniak z Centrum Kultury w Siennicy Różanej. – Odtworzyliśmy w tym miejscu dwór, który na przełomie XVIII/ XIX wieku wybudował hrabia Poletyło. To miejsce historycznie wcześniej zamieszkiwał również Mikołaj Rej, Mikołaj Siennicki. Jesteśmy w sali tzw. koncertowej, która dla mnie jest sercem tego budynku, bo jest to miejsce, w którym praktycznie co dwa tygodnie organizujemy koncerty. Odbywają się tu też spotkania, prelekcje, prezentacje, spotkania autorskie. To sala wielofunkcyjna, która daje nam bardzo duże możliwości jeżeli chodzi o tworzenie programu i o działalność kulturalną w ogóle.

– Mieszkańcy i ludzie z sąsiednich gmin, z całego powiatu, przychodzą tu i zwiedzają – mówi Kamila Tuczyńska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej. – W planie mamy rozwój o przyjeżdżające wycieczki. Mamy tu też Uniwersytet Trzeciego Wieku. Budynek żyje, muzeum żyje, jest często odwiedzane.

– Są koncerty, wystawy, wszystko jest dosyć wysokim poziomie. Warto przyjechać. Przyjeżdżamy z Chełma. Dwór Sztuki jest dla nas ostoją kultury, kolebką kultury w Siennicy. Nie musimy jeździć daleko, wszystko mamy pod ręką – mówią odwiedzający instytucję.

CZYTAJ: Hotel dla pszczół przy Radiu Lublin. Ekologia jest na fali [ZDJĘCIA i WIDEO]

– Kolejną salę początkowo planowaliśmy jako historyczną, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że szkoda zamykać się na stałą ekspozycję, i tutaj urządziliśmy galerię – mówi Agnieszka Poźniak. – Na górze, na piętrze, w budynku znajduje się Muzeum Sztuki Janusza Trzebiatowskiego. To pierwsze w Polsce muzeum sztuki współczesnej, które znajduje się na obszarze wiejskim.

– Nadal czuję sentyment i wzrastającą satysfakcję mając nadzieję, że ten obiekt będzie służył społeczeństwu i będzie tym siedliskiem kultury w wielkim tego słowa znaczeniu, jakim ongiś były polskie dwory – mówi Janusz Gerard Stanisław Jutrzenka Trzebiatowski. – Bo przecież tam się uczono nie tylko obcowania ze sztuką, poezją, ale przecież koncerty dworskie, a przecież ubiór, a przecież zwyczaje, obyczaje, obrzędy.

– Tym muzeum całkowicie przełamujemy stereotyp tego, jak tratowana i postrzegana jest kultura na wsi. Doprawdy nie jest tak, że ludzie na wsi i w mieście czymkolwiek się różnią, jeśli chodzi o potrzeby w zakresie kultury. Różni nas tylko to, że mamy zupełnie inną dostępność – mówi Agnieszka Poźniak.

– Ten kierunek jest dobrą inwestycją i w młodzież, i w mieszkańców naszej gminy – mówi wójt Leszek Proskura.

Do końca września w Dworze Sztuki w Siennicy Różanej można oglądać wystawę „Rysunek i rzeźba” autorstwa prof. Wincentego Kućmy.

AP/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version