Rozliczenia PIT za 2022 rok. Do podatników trafiło do tej pory 18 mld zł zwrotów podatku

338045706 174769598835116 1400086473949715619 n 2023 04 19 143927

O rekordowych zwrotach podatku przy rozliczaniu PIT za 2022 roku poinformował w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń. Do tej pory do podatników trafiło 18 miliardów złotych, tymczasem łączna suma zwrotu podatku z PIT za 2021 wyniosła 10,5 miliarda złotych.

CZYTAJ: Odpowiedzą za oszustwa podatkowe. Grożą im wysokie grzywny i więzienie

– Wyższe kwoty zwrotu podatku wynikają z między innymi wyższego progu podatkowego oraz wysokiej „kwoty wolnej” od podatku – mówi wiceminister finansów Artur Soboń. – Będziemy mieli rok podatkowy, w którym te zwroty będą nie tylko rekordowe, jeśli chodzi o kwotę, co wynika z tego, o czym mówiłem, czyli realna obniżka podatków nieskonsumowana w całości w zaliczkach. Dzisiaj mamy ponad 18 miliardów złotych. Z całą pewnością ta kwota będzie sporo większa. Natomiast ten rok będzie rekordowy pod innym względem, nie tylko samej kwoty zwróconych podatków, ale także podatników, którzy sami korzystają z e-PIT-u i z elektronicznej formy dostarczania swojego zeznania do urzędu skarbowego.

Dotychczas podatnicy złożyli prawie 12 milionów deklaracji podatkowych. Większość z nich wpłynęła elektronicznie, głównie za pomocą usługi Twój e-PIT. W formie papierowej złożono do tej pory około 6,5% deklaracji.

Okres rozliczeń podatku PIT kończy się 2 maja.

Do tej pory złożono ponad 500 tys. elektronicznych zeznań

Ponad 500 tysięcy zeznań podatkowych w formie elektronicznej złożyli do tej pory podatnicy w województwie lubelskim. Zwroty podatku przy rozliczaniu PIT za 2022 wyniosły 730 milionów złotych.

– Na rozliczenie się z urzędem skarbowym pozostały niespełna dwa tygodnie – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Artur Krukowski. – Tylko w województwie lubelskim na dzień dzisiejszy zostało złożone w formie elektronicznej ponad 505 tys. zeznań. Głównie przez aplikacje e-PIT, którą można znaleźć w systemie e-Urzędu Skarbowego. Bardzo łatwo tam się zalogować korzystając, chociażby z bankowości elektronicznej, z podpisu elektronicznego, z mObywatela. Można bez problemu dostać się do tej aplikacji i w łatwych krokach rozliczyć swoje dochody.

W aplikacji e-PIT znajdziemy gotowe zeznanie podatkowe, które należy sprawdzić i zaakceptować. Z niego też dowiemy się, czy mamy nadpłatę, czy niedopłatę podatku. Niezaakceptowane deklaracje zostaną zaakceptowane automatycznie wraz z końcem terminu rozliczeniowego. W związku z tym, że 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy, to ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej przypada 2 maja.

MaK / opr. AKos

Fot. Artur Soboń Facebook

Exit mobile version