Międzynarodowy ranking: Politechnika Lubelska wśród najlepszych uczelni technicznych z Polski

img 20221004 203420 2022 10 26 112026 2023 02 14 093350 2023 04 05 200027

W gronie 550 uczelni technicznych zajmujących się inżynierią mechaniczną, jakie znalazły się w najnowszym rankingu Research.com, jest sześć uczelni z Polski. Wśród nich jest Politechnika Lubelska, która zajęła 250. miejsce, co oznacza drugą pozycję wśród polskich uczelni. 

CZYTAJ: Naukowcy zadbają o tor, sportowcy o wyniki. Politechnika Lubelska wspiera lubelskich żużlowców [ZDJĘCIA]

W najnowszej, drugiej edycji rankingu, w gronie prawie 550 politechnicznych szkół wyższych, znalazło się sześć polskich uczelni. Najwyżej notowana jest Politechnika Łódzka, następnie Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Białostocka, AGH i Politechnika Gdańska. W skali światowej polskie uczelnie zajmują odpowiednio 237, 250, 259, 329, 467 i 529 miejsce.

Jak powiedział  prof. Grzegorz Królczyk, światowy ranking Research.com bierze pod uwagę osiągnięcia ośrodków naukowych, ale analizuje także osobno dorobek każdego naukowca: zbudowany jest na podstawie publikacji naukowych, ale tylko tych dotyczących inżynierii mechanicznej.

– To dla nas bardzo duża satysfakcja, która pokazuje, że obrany 3,5 roku temu kurs jest prawidłowy. Politechnika się rozwija, zwłaszcza w obszarze naukowym. Zajęliśmy trzecie miejsce w Polsce i 259 na świecie w obszarze, który jest dla nas bardzo ważny, prestiżowy. Mamy duże doświadczenie w inżynierii mechanicznej, to jeden z naszych głównych obszarów. Wyniki rankingu to informacja zarówno dla uczniów szkół średnich, jak i przemysłu, że w najmniejszym województwie w kraju jest silna uczelnia techniczna, która kształci na poziomie światowym. Ten wynik nie wziął się znikąd, stoją za nim osoby, które mają odpowiednią wiedzę, kwalifikacje, kompetencje – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.

CZYTAJ: Politechnika Lubelska ma nowy kanał. Życie uczelni w podcastach

Ranking bierze pod uwagę osiągnięcia ośrodków naukowych, ale analizuje także osobno dorobek każdego naukowca: zbudowany jest na podstawie publikacji naukowych, ale tylko tych dotyczących inżynierii mechanicznej.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. archiwum RL

 

Exit mobile version