Lubelskie koszykarki bliżej tytułu mistrza Polski. Akademiczki pokonały BC Polkowice w pierwszym finałowym meczu

net 23405725 1 2023 04 05 222137

W pierwszym meczu finału play-off ekstraklasy koszykarek Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał na wyjeździe BC Polkowice 77:70 (12:22, 23:16, 23:17, 19:15).

Pierwszy mecz finału: BC Polkowice – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 70:77 (22:12, 16:23, 17:23, 15:19).

Szczęśliwa po końcowej syrenie była sześcioosobowa grupka lubelskich kibiców, która przemierzyła ponad 600 km, by dopingować swoją drużynę. – Mecz był piekielnie trudny. Nie mam serca, bo zostawiłem je tutaj na hali. Mam nadzieję, że jutro je odnajdę.

Lepiej mecz rozpoczął BC, który prowadził 5:2, ale po kolejnych dwóch skutecznych akcjach było 5:7 i hala w Polkowicach nieco przycichła. Podopieczne trenera Karola Kowalewskiego miały duży problem z przedarciem się pod kosz, a akcje kończone rzutami z dystansu nie były tak skuteczne. Ale do czasu.

Najpierw „trójkę” odpaliła Erica Wheeler, a chwilę później Weronika Gajda i szybko zrobiło się 11:7. Zespół trenera Krzysztofa Szewczyka jeszcze utrzymywał punktowy kontakt, ale tylko do stanu 15:12. W ostatnich blisko trzech minutach pierwszej kwarty przyjezdne nie potrafiły oszukać defensywy BC i nie zdołały ani razu trafić do kosza. Tę część meczu dwójkową akcją zakończyły Wheeler z Lilianą Banaszak, gdzie ta druga trafiła z dystansu i było już 22:12. W drugiej kwarcie spotkanie się wyrównało i trwała wymiana ciosów. Taki przebieg meczu bardziej odpowiadał Pomarańczowym, które utrzymywały punktową przewagę. Sytuacja zaczęła się zmieniać od stanu 29:15. Lublinianki kolejny fragment wygrały 12:2 i trener Kowalewski poprosił o czas.

Przerwa nic nie dała, bo po wznowieniu gry punkty zdobyła Natasha Mack i było już tylko 31:29. Polkowiczanki zatrzymały pogoń AZS, ale przewagi z początku kwarty nie zdołały już odbudować. W ostatniej akcji tej części spotkania równo z syreną spod kosza trafiła Mack i w połowie meczu było 38:35.

BC miał dużą przewagę w zbiórkach (27-19), ale często swoje akcje kończył rzutami za trzy, gdzie na 20 prób tylko siedem było skutecznych. Dla porównania przyjezdne z dystansu oddały dziesięć rzutów, ale pięć było celnych.

CZYTAJ: Lubelskie koszykarki walczą o tytuł mistrza Polski. Dziś arcyważny mecz

Po zmianie stron polkowiczanki znów próbowały większość akcji kończyć rzutami z dystansu, ale nadal większość była nieskuteczna. Zespół z Lublina, świetnie kierowany przez Aleksandrę Stanacev, też próbował zdobywać punkty rzutami za trzy, ale równie często przedzierał się pod kosz. Po jednej z takich akcji ponownie trafiła Mack, zrobiło się 49:42 dla AZS i trener Kowalewski poprosił o przerwę.

Reprymenda tym razem poskutkowała, bo jego zespół zaczął też zdobywać punkty. Spotkanie się wyrównało, ale cały czas minimalną przewagę utrzymywała drużyna przyjezdna. W ostatniej akcji trzeciej kwarty najpierw została zatrzymana Wheeler, a chwilę później za trzy pomyliła się Zala Friskovec i lublinianki przed ostatnią częścią spotkania prowadziły 58:55.

Polkowice wróciły na prowadzenie po rzucie z dystansu Friskovec (61:60), ale chwilę później tym samym odpowiedziała Stanacev. Wynik cały czas bliski był remisu, a wraz z upływającym czasem emocje były coraz większe. Walka o wygraną trwała do ostatnich sekund. Przy stanie 70:73 spod kosza nie trafiła Bożena Puter, a w odpowiedzi po szybkim ataku pod kosz przedarła się nie do powstrzymania w środę Sparkle Taylor i było już 70:75.

Trener Kowalewski poprosił o czas, ale po wznowieniu gry pomyliła się Wheeler. Chwilę później Stanacev pewnie wykorzystała dwa rzuty osobiste i niespodzianka stała się faktem (70:77).

Drugie spotkanie zostanie rozegrane w czwartek również na Dolnym Śląsku. Rywalizacja trwa do trzech wygranych.

Punkty:

BC Polkowice: Liliana Banaszak 16, Erica Wheeler 13, Weronika Gajda 12, Weronika Telenga 9, Artemis Spanou 8, Bożena Puter 5, Klaudia Gertchen 4, Zala Friskovec 3, Sasa Cado 0;

Polski Cukier AZS UMCS Lublin: Sparkle Taylor 32, Aleksandra Stanacev 12, Natasha Mack 11, Olga Trzeciak 11, Magdalena Ziętara 7, Katarina Zec 2, Aleksandra Zięmborska 2, Tetiana Jurkewiczius 0.

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 1-0 dla AZS. Jutro (06.04) o 20:00 w Polkowicach drugie starcie obu zespołów. Transmisji z meczu będzie można wysłuchać na naszej stronie internetowej.