„Jawor – u źródeł kultury”. Zwycięzcy będą reprezentować region na festiwalu w Kielcach

dsc 5268 2023 04 30 201011

W kategorii „kapela” – Gamerka z Biłgoraja, wśród solistów – Maja Bielak, w dziedzinie rękodzieła – Roman Prószyński, a w kategorii „zespoły” – zespół Krajka z Biłgoraja. To zwycięzcy II Festiwalu Kultury Ludowej artystów z Lubelszczyzny „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

CZYTAJ: „Jawor – u źródeł kultury”. Znamy laureatów

Maja Bielak – pierwsze miejsce po raz drugi

Maja Bielak w kategorii soliści zwyciężyła po raz drugi. Młoda wokalistka archaicznego sposobu wykonywania utworów uczy się od mistrzyni dawnego śpiewu z Zespołu Śpiewaczego z Łukowej IV.

– „Ugnij że się ugnij” i „Na podwórku studnia” – tych piosenek ludowych, z którymi dzisiaj występowałam, uczę się z panią Józią Szewczyk – mówi Maja Bielak.

– Pani Józia jest naszą koleżanką, bardzo nam pomaga – mówi przedstawiciel Koła Gospodyń Wiejskich Łukowa IV – Tak wyszkoliła Maję, że dwa razy zajęła pierwsze miejsce. Jestem zadowolony i cieszę się z tego.

ZOBACZ ZDJĘCIA z ogłoszenia wyników:

Roman Prószyński – wycinankarstwo i pisankarstwo to jego pasja

Wycinankarstwo i pisankarstwo to pasje pana Romana Prószyńskiego z Dzierzkowic Terpentyny. Przejął te tradycje po swoim ojcu: – Od dziecka wykonuję pisanki, później zacząłem też wykonywać wycinanki. Pisanki wykonuję tradycyjną, najstarszą metodą, czyli metodą batikową. Wzory są lubelskie. Ojciec pochodził z okolic Hrubieszowa, tam się uczył. Trafił do takiej pani, która dla całej wsi wykonywała pisanki. Ludzie znosili jej jajka, a ona malowała. Można powiedzieć, że ponad 100 lat w rodzinie istnieje ta tradycja.

ZOBACZ ZDJĘCIA – stoiska z rękodziełem i tradycyjnymi potrawami:

Zespół Krajka i Kapela Gamerka: praca zespołowa gwarancją sukcesu

Zespół Krajka i Kapela Gamerka znajdują się pod opieką Sławomira Niemca, który cieszy się z sukcesu i podkreśla, że ich sukces tkwi w pracy zespołowej: – Ja gram na suce biłgorajskiej i skrzypcach, Oliwka gra na skrzypcach. Używamy basów kaliskich, bębenka obręczowego typu biłgorajskiego. Zagraliśmy dwa utwory, które wykonywał kiedyś mój pradziadek. Jest nas tylko czworo, gramy na instrumentach cichych. Dynamika jest dość skromna, więc staramy się siebie nawzajem słucha i delikatnie sobie pomagać, żeby tworzyć kształt tego dźwięku.

ZOBACZ ZDJĘCIA z występów:

Zwycięzcy będą reprezentować nasz region na ogólnopolskim festiwalu „Jawor – u źródeł kultury” w Kielcach, który odbędzie się 17-18 czerwca. Ponadto laureaci festiwalu w kategoriach muzycznych będą mogli nagrać swoje utwory w Studiu Lublin, czyli naszym studiu nagraniowym.

Celem Festiwalu jest promocja polskiej kultury ludowej, pokazanie jej różnorodności oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. 

Organizatorem konkursu jest Radio Lublin w partnerstwie z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

ZOBACZ ZDJĘCIA z Festiwalu:

SzyK/ opr. DySzcz

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version