02.04.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 7713 1 2023 03 31 145259

Czesław Miłosz mówił, że Józef Czechowicz przymierzał się do wydania książki dla dzieci. Podobno jej rękopis zaginął w czasie wojny. Dlaczego poetę z Lublina znamy przede wszystkim jako katastrofistę, a niewiele mówi się o jego twórczości dla najmłodszych czytelników? O wierszach dla dzieci, które napisał i tych, które miał w planie, o miejskich kołysankach, notesie z planami, rysunkami i wierszami w kolejnym odcinku cyklu „U Czechowicza” opowie prof. Aleksander Wójtowicz, kierownik Muzeum Czechowicza w Lublinie.

Agnieszka Kowaluk tłumaczy najnowszą powieść Elfriede Jelinek zatytułowaną Angabe der Person. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa W.A.B pod koniec tego roku. Agnieszka Kowaluk ma w swoim dorobku przekłady dwóch książek austriackiej noblistki: „Żądzy” i „Dzieci umarłych”. Autorka i tłumaczka mieszkają w Monachium, co jest nie bez znaczenia w przypadku pracy nad tą książką. Nie tylko o tym Agnieszka Kowaluk opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Będzie także mowa o tłumaczeniu tekstów Clemensa J. Setza i opowiadaniu Zdjęcie, które w tłumaczeniu Agnieszki Kowaluk ukazało się w najnowszym magazynie Wizje.

Zmarł Piotr Wysocki. Aktor był związany z lubelskim Teatrem Osterwy przez czterdzieści osiem lat, od 1969 roku. Był między innymi molierowskim Świętoszkiem, Don Juanem, Otellem, Fircykiem w zalotach, Fantazym. Do historii teatru przeszła jego epizodyczna rola rolę Kazunia w „Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego. Piotr Wysocki miał w dorobku kilkadziesiąt ról filmowych i ponad 150 teatralnych. W 1966 roku zagał księcia Jana Gintułta w „Popiołach” Andrzeja Wajdy. Grał też m.in. w serialach „Czterej pancerni i pies” i „Kariera Nikodema Dyzmy”. Przed laty aktor był bohaterem autorskiej audycji Krystyny Kotowicz zatytułowanej „Bliżej sceny”. Przywołamy fragmenty tego programu.

W 358 odcinku słuchowiska Bazarek o zaszyfrowanym swetrze i Dunderku, który wrzucając oczka zrzucił kilogramy.

Na zdjęciu strona z notatnika Józefa Czechowicza (archiwum Muzeum Czechowicza w Lublinie) / fot. G. Lutosławska

Exit mobile version