„Wojsko można pogodzić też ze studiami”. Przed komisjami stanie 230 tysięcy młodych Polaków

img 20220904 163356 2023 03 30 153611

Od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 potrwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa. W tym roku przed komisjami stanie około 230 tysięcy młodych Polaków.

CZYTAJ: Nadbużańscy terytorialsi będą mieć bazę w Woli Uhruskiej

– Wstąpienie na przykład w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej można pogodzić ze studiami – mówi starszy szeregowy Jakub Drela. – Czasami gdy pada, jest temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza, a następnego ranka mam kolokwium z postępowania cywilnego – jestem studentem prawa – człowiek zaczyna się zastanawiać, co jest dla mnie priorytetem? Ale finalnie wszystko udaje się połączyć: i moje studia, i służbę wojskową.  

CZYTAJ: „Wojsko jest dla nas jak rodzina”. Terytorialsi złożyli przysięgę przy granicy z Ukrainą

– Nasza oferta uzupełnia studia – stwierdza rzecznik 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Marta Gaborek. – Zachęcamy studentów do służby, dlatego że można u nas nauczyć się, jak posługiwać się bronią i jak pracować w zespole. Mają możliwość nauczenia się bardzo wielu rzeczy, które są potrzebne również w środowisku cywilnym. Mogą uczestniczyć w kursach, chociażby pierwszej pomocy czy językowych.  

Do komisji wojskowej zostaną skierowani mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku) mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku.

TSpi / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version