W liceum w Terespolu utworzono oddziały przygotowania wojskowego

pm szkolenie 120322 034 2023 03 03 184821

Wzrasta zainteresowanie klasami mundurowymi. Tak jest między innymi w Liceum Akademickim w Terespolu, gdzie utworzono oddziały przygotowania wojskowego.

– Aktualnie w szkole mamy 64 uczniów uczęszczających do trzech klas mundurowych – mówi dyrektor placówki Agnieszka Kulicka. – Myślę, że jest to dobra alternatywa dla uczniów, ponieważ kończąc tę szkołę mogą pójść na studia, chociażby na Akademię Wojskową czy na wszelkie inne formacje wojskowe, aczkolwiek mogą też od razu pracować jako żołnierze. Wszelkie struktury wojskowe czekają na uczniów oddziałów przygotowania wojskowego, ponieważ oni są już dobrze wyszkoleni, znają realia pracy w wojsku i od pierwszej klasy uczą się bycia żołnierzem i patriotą. Klasy objęte są patronatem ministra obrony narodowej. Uczniowie otrzymują dofinansowanie do umundurowania w 80 procentach. Szkoła ma też dofinansowanie do specjalistycznego wyposażenia – są to kamizelki, hełmy, sztuczne granaty i inny sprzęt wykorzystywany na zajęciach przygotowania wojskowego.

CZYTAJ: Zmarł poeta Aleksander Rozenfeld. Był związany z Lublinem 

– Przede wszystkim mamy ćwiczenia z żołnierzami – mówi Jan Pyndryk, uczeń III klasy. – Przyjeżdżają żołnierze z 18 Siedleckiego Batalionu Dowodzenia. – Uczą nas na najróżniejsze tematy, na przykład medycyna pola walki. Uczą nas jak poprawnie przyjmować postawy strzeleckie oraz wielu innych umiejętności, np. posługiwania się mapami.

– Jest bardzo duże zainteresowanie szkołami wojskowymi – mówi Agnieszka Leszek, nauczycielka matematyki i fizyki. – Uczniowie korzystając z takiego wsparcia z Combat Alert dostają punkty na studia i te punkty są też brane pod uwagę przy rekrutacji do wojska. Dla nich jest to więc lepszy start.

– Wybrałam tę klasę, bo brat mnie do tego zachęcił – mówi Kornelia Kieczka z klasy II a o profilu wojskowym. – Mam brata w wojsku. Od dawna był dla mnie autorytetem, więc chciałam pójść w jego ślady. Mamy wyjazdy na poligony, różne survivale.

– Dzisiaj znajdujemy się w Terespolu – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert. – To szkoła patronacka, objęta wsparciem Fundacji. Co roku w Terespolu przekazujemy nieodpłatnie uczniom oddziałów przygotowania wojskowego sprzęt, w tym wypadku proobronny, który ma zwiększyć ich mobilność, atrakcyjność realizowanych zajęć, również w terenie, doposażyć uczniów. W zeszłym roku przekazywaliśmy hełmy kevlarowe, w tym – menażki wojskowe.

CZYTAJ: Dofinansowania do szkolnych wycieczek. Kolejna edycja programu „Poznaj Polskę”

– Ministerstwo Sportu i Turystyki w tym roku dysponuje budżetem na najróżniejsze przedsięwzięcia inwestycyjne, zwłaszcza przy szkołach, na przykład budowa hal o nazwie „Olimpia lekkich hal”, ale też rozbudowa infrastruktury przyszkolnej, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie są oddziały przygotowania wojskowego, ponieważ dysponujemy programem nauki strzelania, pieniędzmi na inwestycje w infrastrukturę sportową – mówi Arkadiusz Czartoryski, wiceminister sportu i turystyki. – I właśnie w liceum w Terespolu chcemy rozbudować infrastrukturę dotycząca zwłaszcza lekkiej atletyki: bieżnie tartanowe, skocznie wzwyż, skocznie w dal. Zastanawiamy się też, w jaki sposób dokonać modernizacji sali sportowej w liceum.

– Myślę że przyszłość dla tych ludzi stoi otworem- mówi podpułkownik Marcin Zimny, dowódca Batalionu Zmechanizowanego 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, a jednocześnie dowódca Gazrnizonu Biała Podlaska. – Jak wszyscy dobrze wiemy, 18 Dywizja, Żelazna Dywizja, I Warszawska Brygada Pancerna, jedyna pancerna, to pododdziały, które rozwijają się, rozwijają pododdziały na wschodniej ścianie, czy to w naszym powiecie bialskim czy również w regionie. Jestem przekonany, że uczniowie tych klas oddziałów przygotowania wojskowego znajdą dla siebie miejsce w naszych jednostkach.

Dofinansowanie na tworzenie infrastruktury sportowej, jakie zapowiedział wiceminister sportu dla szkoły w Terespolu, wyniesie ok. 70 procent.

CZYTAJ: Jak budować dobre relacje w szkole? Lublin współpracuje z islandzkimi nauczycielami

MaT/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version