Uprzedźmy cichego złodzieja wzroku. Badajmy się w kierunku jaskry

65862fc9 9697 42a3 852e 7c96b97bd60a 2023 03 16 190831

Trwa światowy tydzień jaskry. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 800 tys. osób, a blisko połowa osób nawet nie wie, że choruje. W ramach akcji profilaktycznej zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnych badań i bezpłatnych badań w kierunku jaskry.

Badanie zazwyczaj trwa kilkanaście minut.

CZYTAJ: 28-latka wjechała w drzewo. Prawo jazdy posiadała od 3 miesięcy

 Największy problem polega na tym, że jaskra niestety trwale nam uszkadza widzenie – mówi dr Małgorzata Kowal specjalista okulistyki z Pierwszego Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. – Jest zwana takim cichym złodziejem. Jeżeli dojdzie do jakichś ubytków w polu widzenia, to niestety nawet agresywne, intensywne leczenie nie cofnie tego wszystkiego. Możemy mieć do czynienia z najbardziej agresywną postacią jaskry – jaskrą zamykającego kąta, która może doprowadzić do utraty widzenia w ciągu jednego dnia.

– Choruje na jaskrę od 15 lat – mówi p. Wiesława. – Od razu nie wiedziałam, że mam jaskrę. Miałam bóle głowy, bóle za gałką oczną. Podejrzewałam, że te bóle są od nadciśnienia tętniczego. Nie myślałam, że jest to coś z oczami. Męczyły mi się oczy i zaczęłam ślepnąć. Wybrałam się do okulisty i po przejściu różnych badań zleconych przez okulistę okazało się, że mam jaskrę. Tego już się nie wyleczy. To zostanie ze mną na zawsze, trzeba ją pokochać. Mam kroplę, kontrolę u okulisty i okulary. Jaskra jest taka wredna, że jej się nie wyleczy. Dbajcie o oczy, a zwłaszcza badajcie jaskrę.

CZYTAJ: Darmowe badania wzroku w Lublinie [ADRESY]

– Po pierwsze są zalecane przesiewowe badania okulistyczne u każdej osoby powyżej 40 roku życia raz w roku, maksymalnie raz na dwa lata. Jak mamy jakiś czynnik ryzyka to wtedy zaleca się częstsze badania okulistyczne według zaleceń lekarza okulisty. Czynniki ryzyka to: jeżeli jaskra była w rodzinie, jeżeli mamy jakiś ból oczu, okresowy ból oczu, zaburzenie widzenia pod postacią kół tęczowych, bólu oko szczególnie przy przejściu z pomieszczenia o takim wysokim natężeniu światła do ciemnego pomieszczenia – to jest niepokojące. Wszelkie migreny powinny być zbadane czy to nie jest jaskra – dodaje dr Małgorzata Kowal.

Bezpłatne badania w kierunku jaskry

– Przyszedłem, bo mój tata ma problemy z oczami i się leczy – mówią pacjenci. – Jeżeli są podejrzenia, że może być jakiś problem warto skorzystać z takich badań. Rozumiem, że tutaj jest taka poszerzona diagnostyka, którą ciężko dostać w podstawowej opiece zdrowotnej, jeżeli nie ma poważniejszych problemów, a tutaj można zabezpieczyć.

CZYTAJ: Okuliści kontra jaskra. Można się zapisać na bezpłatne badania

– Pacjent często nie obserwuje żadnych objawów, dopiero okulista może zaobserwować w badaniu dna oka, że coś jest nie tak, chociażby z tarczą nerwu wzrokowego. Najczęściej tak wczesne postacie są wykrywane przy rutynowych badaniach przez okulistę. Jeżeli pacjent zaobserwuje objawy, to najczęściej jest to stadium zaawansowanej jaskry. Diagnostyka i rozpoznanie nie zawsze jest takie proste, łatwe, Często pacjent przez pewien okres wymaga obserwacji. Są różne metody leczenia, bo mamy różne postacie jaskry. Może to być leczenie farmakologiczne, może być to leczenie chirurgiczne, laserowe, a często jest to krzyżówka wszystkich metod – dopowiada dr Małgorzata Kowal.

W ramach światowego tygodnia jaskry bezpłatne badania można wykonać w 60 gabinetach w 34 miastach w całej Polsce. W Lublinie można się na nie zapisać w Gabinetach Okulistycznych przy ul Spokojnej.

Szczegóły oraz listę placówek można znaleźć na stronie www.tydzienjaskry.pl.

MaTo / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version