Roboekipa z Karczmisk stara się o sukces w ogólnopolskim konkursie [ZDJĘCIA]

20230302 090927 2023 03 03 202919

Robot „Robek” nie miał sobie równych i wspólnie z młodzieżą z Karczmisk już przygotowuje się do centralnych zawodów First Lego League. Kilka dni temu drużyna Space Beavers z Zespołu Szkół w Karczmiskach zwyciężyła w etapie regionalnym tego konkursu. Uczniowie między innymi budowali i programowali robota, by wykonywał określone zadania. Teraz doskonalą maszynę, by odnieść sukces ogólnopolski.

– To jest robot, który zwyciężył. Udało mu się zdobyć maksymalną liczbę – 260 punktów. Nazywa się Robek. Podjeżdża, odpalając telewizor i wyrzucając z tyłu energię elektryczną – mówi jeden z członków zwycięskiej drużyny.

– To kolejny sukces, który ogromnie nas cieszy – podkreśla Beata Małecka-Perszko, jedna z opiekunek drużyny Space Beavers. – Drużyna, która osiągnęła ten sukces, jest młoda. To są dzieci z 5 i 6 klas. Dotychczas mieliśmy też sukcesy światowe. Odnosiły je dzieciaki, które były już poważnymi nastolatkami (teraz studiują). Oni dali taki dobry przykład.

Na czym polegają zawody?

– Pierwsza konkurencja to „Robot Game”. Zbudowany przez uczniów robot ma wykonać misje określone w zasadach turnieju. Dzieci same muszą zbudować i zaprogramować robota – tłumaczy Beata Małecka-Perszko. – Druga konkurencja to „Robot Design”. Jest bardzo związana z pierwszą kategorią. Dzieci muszą udowodnić, że to one same zbudowały tego robota. Następna konkurencja to „Wartości”. Tutaj sędziowie oceniają współpracę dzieciaków. – to, czy się wzajemnie szanują, czy potrafią rozwiązywać problemy. Ostatnia – bardzo poważna kategoria – to „Projekt badawczy”. Każdego roku na turnieju ogłaszany jest jakiś problem, który młodzież ma rozwiązać. W tym roku była to energia – jej pozyskiwanie, magazynowanie i transportowanie. Jestem dumna, bo projekt był bardzo poważny. Postanowiliśmy zająć się magazynowaniem energii. Zbudowaliśmy małą elektrownię, w której oddzieliliśmy z wody wodór i w związku z tym zmagazynowaliśmy energię, którą możemy potem wykorzystać np. do poruszania pojazdów.

CZYTAJ: Młodzi eksperci z robotyki. Drużyna z Karczmisk chce odnieść ogólnopolski sukces

– Każdy w zespole ma swoją rolę. Są osoby, które potrafią budować robota, są osoby, które dają pomysły, jak też osoby, które potrafią programować. Często przychodzimy tu po lekcjach. Zajmuje nam to ok. 2 godziny dziennie – opowiadają szóstoklasiści tworzący zwycięski zespół. 

„Robotyka to przyszłość”

– Praca z robotyką stwarza taką sytuację, że to nie nauczyciel przychodzi i wtłacza wiedzę uczniom. W pewnym momencie oni sami stwierdzają, że jeżeli nie poznają następnego kroku, czyli jakiegoś następnego obszaru edukacyjnego, to nie ruszą z miejsca – zaznacza Beata Małecka-Perszko. – Podam przykład: nasz projekt badawczy opiera się na tym, że spotykamy się z ekspertami, przeglądamy strony internetowe, literaturę, robimy wywiady i ankiety. Jest pomysł, ale jak zbudować elektrownię? Żeby ją zbudować, oni muszą poznać chemię i fizykę. To są uczniowie, którzy nie mieli ani chemii, ani fizyki. To od nich wyszło, że jeżeli sami nie zgłębią tematu, nie ruszą z miejsca.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że robotyka to przyszłość – mówi Piotr Długosz, dyrektor Zespołu Szkół w Karczmiskach. – Nie unikniemy cyfryzacji. Jest taki postęp i tempo rozwoju, że już w tej chwili musimy przygotowywać te dzieciaki do tego. Chcemy dać im szansę na start w lepszą przyszłość. Co z tego, że to Karczmiska, że to mała gmina? Kto powiedział, że tu nie można? Okazuje się, że można bardziej niż w dużych aglomeracjach. Trzeba tylko chcieć i móc.

– Od dziecka dostawałem jakieś zestawy albo kupowałem je sam i budowałem. Tata powiedział mi o zajęciach robotycznych, zgłosiłem się. Okazało się, że to bardzo fajne  – opowiadają członkowie drużyny Space Beavers. – Teraz budujemy roboty. Jeździmy na wyjazdy. Pociągnął mnie ten program. Byłem ciekawy, jak ludzie sprawiają, że robot jedzie z taką prędkością, tak dokładnie i jak w ogóle ten cały program mieści się w tej małej kostce. Będę szedł w stronę informatyka albo programisty robotów sprzątających.

CZYTAJ: „To było niemalże mistrzostwo świata”. Uczniowie zbudowali roboty [ZDJĘCIA]

Centralny etap zawodów First Lego League zostanie rozegrany w Warszawie 1 kwietnia. Lubelszczyznę będą reprezentowały grupy z Karczmisk, Włodawy i Tomaszowa Lubelskiego.

ŁuG / opr. WM

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version