Rektor KUL: Potwierdzenie zabójstwa ks. Blachnickiego to ważny fakt dla procesu beatyfikacji

blachnicki franciszek ks ze studentkami na dziedzincu kul ok 1982 foto r kieracinski 2023 03 14 162411

We wtorek (14.03) minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski zaprezentowali dotychczasowe wyniki śledztwa dotyczącego okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego.

Poinformowano, że śmierć ks. Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Podano, że wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez prokuratorów IPN w Katowicach.

Rektor KUL: Potwierdzenie w śledztwie, że ks. Franciszek Blachnicki został otruty, to bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego

Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski w przesłanym komunikacie podkreślił, że potwierdzenie w śledztwie, że wieloletni wykładowca KUL, ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany, otruty, to bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego prowadzonego w jego sprawie.

– Informacje, jakie docierały do nas przez ostatnie lata, mogły wskazywać na to, że okoliczności odejścia z tego świata ks. prof. Franciszka Blachnickiego były niejasne – powiedział ks. prof. Kalinowski. – Przyjmujemy tę informację jako jeden z ważnych elementów etapu procesu beatyfikacyjnego. Jak dobrze wiemy, obszar dotyczący ostatnich lat życia danego kandydata musi być dobrze rozpoznany do wyniesienia na ołtarze. Istotne jest właściwe usytuowanie – czy jest wśród wyznawców, czy męczenników.

– Postępowanie śledczych wykazało, że ks. Blachnicki był ofiarą systemu komunistycznego. Jego inicjatywy formacyjne, m.in. Ruch Światło-Życie, były niewygodne dla reżimowych władz, ponieważ kształtowały młodzież w duchu wolności, poszanowania praw człowieka i chrześcijańskiego systemu wartości. Takie treści głosił również w swoich wykładach i homiliach. Trafiał z przesłaniem do ludzi z różnych grup społecznych, był wizjonerem dostrzegającym konieczność stałej formacji duchowej świeckich i budowania wspólnoty – zaznaczył rektor KUL.

CZYTAJ: Po latach śledztwa prawda wyszła na jaw. Ksiądz Franciszek Blachnicki został otruty

Ks. prof. Kalinowski dodał, że osobiście miał okazję kilkakrotnie spotkać ks. Blachnickiego, który imponował mu swoją charyzmą, spokojem oraz refleksją.

W październiku 1961 r. ks. Blachnicki rozpoczął studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a cztery lata później się doktoryzował. W latach 1964-1972 pracował na tej uczelni jako asystent i adiunkt, a także współorganizował Instytut Teologii Pastoralnej, a  przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki: w najbliższe otoczenie Blachnickiego wysłano „dwójkę agentów komunistycznych służb, którzy mieli ostateczni zniszczyć księdza

– Chodzi o małżeństwo Andrzeja i Jolanty Gontarczyków. Inwigilowali oni ks. Franciszka Blachnickiego. Z informacji, jakie przekazywał w 2005 r. dr Andrzej Grajewski, wówczas jako członek Kolegium IPN, wynikało, iż ks. Blachnicki tuż przed śmiercią rozmawiał z małżeństwem Gontarczyków – podaje TVP Info.

Założyciel Ruchu Światło-Życie

Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II – oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz.

Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne – od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. Departament I MSW PRL umieścił w Carlsbergu wśród współpracowników ks. Blachnickiego agentów, w tym o pseudonimach „Yon” i „Panna”, wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec, które polegały między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć.

Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

KUL przypomina, że obszar pracy naukowej ks. Blachnickiego obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej. Doktorat uzyskał w 1965 r., ukończona w 1973 r. habilitacja z teologii pastoralnej nie została zatwierdzona przez władze komunistyczne. „Jego osobiste doświadczenie żywej wiary i pogłębione studia teologiczne dały podwaliny Ruchu Światło-Życie, który, jako ruch posoborowej odnowy Kościoła, funkcjonuje dziś na wszystkich kontynentach” – zaznaczono w komunikacie.

Od 1995 r. prowadzony jest proces beatyfikacyjny w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. kul.pl

Exit mobile version